از فواید ماساژ سر چه می دانید؟

برای داشتن موهایی زیبا و سالم، ابتدا باید سلامت پوست سر را تأمین کنیم. ماساژ روزانه یک راه ساده برای مراقبت از پوست سر است که فواید بی نظیری دارد. در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، همراه ما باشید تا با فواید ماساژ سر آشنا شویم و بهترین روش انجام آن را بیاموزیم.

ماساژ سر نه تنها برای پوست سر مفید است، بلکه خواص فوق العاده ای برای موها نیز دارد. مانند:

افزایش ضخامت مو

در یک آزمایش که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، ۹ مرد ژاپنی به مدت چهار دقیقه در روز از یک دستگاه ماساژ دهنده سر استفاده کردند. پس از ۲۴ هفته، محققان به این نتیجه رسیدند که نیروی کششی ماساژ، ژن را در سلول ‌های پاپیلای پوستی (سلول ‌هایی در فولیکول مو که نقش مهمی در رشد مو دارند) تغییر داده و باعث افزایش ضخامت مو می‌شود.

به عبارت دیگر، ماساژ منظم پوست سر می تواند باعث افزایش قابل توجه ضخامت مو شود.

مبارزه با شوره سر

شوره سر یکی از رایج ترین مشکلات مرتبط با پوست و مو در جهان است. خبر خوب این است که با بهبود سلامت پوست سر، می توان شوره سر را نیز کاهش داد.

با ماساژ پوست سر، گردش خون و اکسیژن رسانی به ناحیه بیشتر می شود. واضح است که تأمین اکسیژن و مواد مغذی بیشتر برای پوست سر، باعث شادابی آن شده و مشکلاتی مانند شوره را برطرف می کند.

کاهش ریزش مو

آیا می دانستید که سلامت پوست سر و ریزش مو کاملاً با هم در ارتباط اند؟

به عدم تعادل رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن، استرس اکسیداتیو گفته شود. استرس اکسیداتیو می تواند توسط عوامل مختلفی مانند رژیم غذایی، سبک زندگی، عوامل محیطی (مانند آلودگی هوا و نور خورشید) و … ایجاد شود. این اتفاق می تواند بر رشد مو تأثیر منفی گذاشته و ریزش مو را به همراه داشته باشد.

یک آزمایش در سال ۲۰۱۹، اثر ماساژ سر را در ۳۲۷ فرد بررسی کرد. با میانگین زمان ماساژ روزانه ۱۱ تا ۲۰ دقیقه در طول نیم سال، ۶۸.۹ درصد از افراد توقف ریزش مو و حتی رشد مجدد را گزارش کردند.

تسریع رشد مو

تجمع عرق، چربی و محصولات شوینده مو در پوست سر، می تواند فولیکول های مو را مسدود کرده و بر رشد مو تأثیر منفی بگذارد.

ماساژ پوست سر می تواند در حذف این تجمعات مؤثر باشد و در نتیجه، رشد مو را افزایش دهد. به علاوه، ماساژ باعث اکسیژن رسانی بیشتر و تغذیه بهتر پوست سر و موها می شود. این به نوبه خود یک عامل مهم در تسریع رشد مو است.

از بین بردن استرس و سردرد ناشی از آن

ماساژ پوست سر آرامش ‌بخش است، استرس را تسکین می‌ دهد و باعث خواب بهتر می‌ شود. تحقیقات نشان داده است که استرس می تواند باعث ریزش مو شود. در واقع، افزایش ریزش مو «تلوژن افلوویوم» نامیده می شود و استرس یکی از رایج ترین محرک های آن است.

به همین دلیل است که ماساژ پوست سر راه بسیار خوبی برای حفظ سلامت موها محسوب می شود. شما با ماساژ نه تنها فولیکول‌ های مو را از نظر فیزیکی تحریک و تقویت می ‌کنید، بلکه سطح استرس خود را نیز کاهش می دهید تا ریزش مو کاهش یابد.

بهترین روش ماساژ سر کدام است؟

بهترین زمان برای ماساژ پوست سر، قبل از شامپو کردن است. برای افزایش تأثیر ماساژ، از روغن مو استفاده کنید. روغن مو به شما کمک می کند تا پوست سر را بهتر پاکسازی کنید؛ زیرا روغن چربی را جذب می کند. استفاده از روغن مو همچنین آرامش بخش بودن ماساژ را افزایش می دهد.

اگرچه ماساژ پوست سر را می ‌توان روی موهای مرطوب یا خشک انجام داد، اما خیس کردن موها باعث می ‌شود تا دست ‌هایتان راحت ‌تر روی پوست سر بچرخد. به علاوه، مطمئن شوید که قبل از شروع ماساژ هرگونه سنجاق، گیره، هدبند و لوازم جانبی را از موهای خود جدا کنید.

برای بهره مند شدن از فواید ماساژ ، از دو طرف سر خود شروع کنید. ابتدا شقیقه ها را ماساژ دهید. همیشه با حرکات دورانی کوچک ماساژ را انجام دهید. در حین اعمال فشار و ماساژ، می توانید پوست سر خود را به آرامی با انگشتان شست خود به سمت بالا بکشید. سپس انگشت ها را دور سر حرکت داده و همه نواحی آن را ماساژ دهید. مراقب باشید که ناخن هایتان روی پوست سر کشیده نشوند.

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید