از کجا بفهمیم کاندوم سالم است ؟

اگر از کاندوم به شکل صحیح استفاده کنید، تا ۹۸% می‌تواند شما را از بارداری ناخواسته و ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مصون نگه دارد. کاندوم در دسترس‌ترین و شاید کم‌عارضه‌ترین روشی است که برای جلوگیری از بارداری می‌توان از آن استفاده نمود. آشنایی با نحوه تشخیص کاندوم سالم می‌تواند به شما کمک کند تا در پیشگیری از حاملگی و انتقال بیماری‌های جنسی به موثرترین شکل ممکن عمل کنید؛ تا پایان همراه ما باشید تا مفیدترین اطلاعات را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

کدام کاندوم بهتر است ؟

امروزه بخش مهمی از هر داروخانه به فروش انواع کاندوم اختصاص دارد. در پاسخ به این پرسش که ” کدام کاندوم بهتره؟” باید ابتدا انواع کاندوم را بشناسید و با کاربردهای آنها آشنا شوید. سپس با توجه به نوع نیاز خود می‌توانید محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید. مهم‌ترین انواع کاندوم در موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • کاندوم ساده یا کلاسیک: پرفروش‌ترین نوع کاندوم که ساده‌ترین نوع آن نیز به حساب می‌آید، کاندوم ساده است.
 • کاندوم تاخیری : کاندوم تاخیری قوی برای آقایانی کاربرد دارد که با مشکل زود انزالی روبرو هستند و مایلند انزال خود را به تاخیر بیندازند.
 • کاندوم خاردار: برجستگی‌هایی دارد که موجب تحریک هرچه بیشتر بانوان شده و میل جنسی را افزایش می‌دهد.
 • کاندوم طعم دار: این نوع کاندوم به طعم دهنده‌های میوه‌ای، شکلاتی یا دیگر طعم‌ها آغشته شده است.
 • کاندوم ترکیبی: چند ویژگی را با هم دارد؛ مثلا هم تاخیری است و هم طعم دار.
 • کاندوم فضایی: برجستگی‌های خاصی دارد که تحریک جنسی را بیشتر می‌کند.
 • کاندوم برقی: دارای حلقه‌ای است که در انتهای آلت تناسلی آقایان قرار گرفته و میل و لذت جنسی را بیشتر می‌کند.

condom 1 - از کجا بفهمیم کاندوم سالم است ؟

نحوه تشخیص کاندوم سالم

کاندوم اگر سالم نباشد و پارگی در آن وجود داشته باشد یا تاریخ انقضای آن گذشته باشد، می‌تواند مشکلات عدیده‌ای مثل بارداری ناخواسته یا ابتلا به برخی بیماری‌های جنسی جبران‌ناپذیر را برای شما بوجود آورد. به منظور انتخاب یک کاندوم سالم به موارد زیر دقت کنید:

تاریخ انقضای درج شده روی بسته بندی کاندوم را بررسی کنید

همه انواع مختلف کاندوم باید دارای تاریخ انتقضا باشند. معمولا پشت بسته بندی کاندوم یا در قسمتی که کاندوم از آنجا باز می‌شود، می‌توانید تاریخ تولید و انقضا را بیابید. در صورتی که تاریخ انقضای کاندوم گذشته باشد، معمولا تغییر رنگ داده و اگر شامل روان‌کننده باشد، این ماده کاملا به صورت شل در آمده و نشت می‌کند. همچنین ممکن است کاندوم بوی بدی داشته و خشک و سفت شده باشد. دقت کنید تاریخ تولید و انقضا را به طور جداگانه روی فویل محافظ هر تعداد کاندومی که در بسته‌بندی وجود دارد نیز می‌توانید مشاهده کنید.

expiry date - از کجا بفهمیم کاندوم سالم است ؟

بسته بندی کاندوم را کنترل کنید

نحوه تشخیص کاندوم سالم با بررسی بسته‌بندی محصول باید صورت گیرد. هر نوع پاره شدگی، سوراخ یا آسیبی که به بسته بندی کاندوم وارد شده می‌تواند در کیفیت آن اثر منفی گذاشته و مشکلاتی را برای فرد و شریک جنسی وی ایجاد کند.

گواهینامه های بین المللی را چک کنید

بدون شک کاندوم‌هایی که دارای استانداردهای لازم و گواهینامه‌هایی مثل CE یا نشان تجاری BSI هستند، از لحاظ کیفیت و ایمنی بهتر از بقیه می‌توانند عمل کنند. در این صورت می‌توانید کمتر نگران کیفیت نامطلوب کاندوم خریداری شده باشید.

اگر در کاندوم از اسپرم کش‌ها استفاده شده باشد، ممکن است در کاهش عمر مفید کاندوم تاثیرگذار باشند. همچنین ممکن است استفاده از روان‌کننده‌ها و طعم‌دهنده‌ها نیز موجب زودتر فاسد شدن کاندوم شود. بنابراین اگر از این نوع کاندوم‌ها استفاده می‌کنید، در بررسی کاندوم از لحاظ سالم بودن عملکرد دقیق‌تری داشته باشید.

هنگام باز کردن بسته کاندوم با دقت عمل کنید

هنگامی‌که قصد باز کردن پوشش روی کاندوم را دارید قبل از باز کردن با انگشتان خود کاندوم را به سمت دیگر فشار داده و بعد که فضا کمی خالی شد، بسته را باز نمایید. دقت کنید که ناخن‌های تیز می‌توانند به کاندوم آسیب رسانده و آن را دچار پارگی کنند.

کاندوم را از جهت درست مورد استفاده قرار دهید

گاهی مشکل در نحوه تشخیص کاندوم سالم نیست و با وجود اینکه کاندوم کاملا سالم است، فرد با استفاده نادرست از آن خود را به دردسر می‌اندازد. اطمینان حاصل کنید که کاندوم را از جهت درست روی آلت تناسلی می‌کشید. اگر در حین رابطه جنسی ناگهان متوجه شدید که کاندوم را از سمت اشتباه مورد استفاده قرار داده‌اید، هرگز کاندوم را برعکس نکرده و مجددا استفاده نکنید زیرا ممکن است حاوی اسپرم‌هایی باشد که پیش از انزال در ترشحات بدن وجود دارند. بنابراین کاندوم را دور انداخته و از یک کاندوم دیگر استفاده کنید.

opening condom - از کجا بفهمیم کاندوم سالم است ؟

از یک کاندوم دو بار استفاده کنید

کاندوم یک محصول یک‌بار مصرف است که پس از هر بار استفاده باید دور انداخته شود. برای اینکه از سالم بود کاندوم مطمئن باشید، پس از استفاده آن را دور انداخته و اگر دوباره نیاز به کاندوم دارید، از یک کاندوم جدید استفاده کنید. همچنین اگر بسته‌بندی کاندومی برای مدتی باز مانده است، دیگر از آن استفاده نکنید زیرا هوای محیط و گرما می‌توانند در کیفیت محصول اثر نامطلوب بر جای بگذارند.

عوارض استفاده از کاندوم تاریخ گذشته

نحوه تشخیص کاندوم سالم را برای شما شرح دادیم. یکی از مهم‌ترین مواردی که در این زمینه باید چک شود، تاریخ انقضای محصول است. کاندوم تاریخ گذشته می‌تواند عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

 • افزایش احتمال بروز پارگی
 • بارداری ناخواسته
 • افزایش احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی
 • افزایش احتمال بروز حساسیت و خارش
 • خطر بروز عفونت

condom side effect - از کجا بفهمیم کاندوم سالم است ؟

گاهی نیز ممکن است پیش از رسیدن تاریخ انقضا به دلیل عدم نگهداری صحیح، کاندوم کیفیت خود را از دست داده و کم‌کم فاسد شود. بنابراین لازم است کاندوم را همیشه در مکان خشک و خنک، دور از رطوبت و نور نگه داشته و مراقبت باشید که در کنار وسایل تیز و برنده و همچنین در تماس با مواد شیمیایی قرار نگیرد.

نتیجه گیری و ختم کلام

نحوه تشخیص کاندوم سالم پیش از هر چیز از طریق بررسی تاریخ تولید و تاریخ انقضا باید صورت گیرد. همچنین پیش از بکارگیری از کاندوم، این محصول باید از لحاظ هر نوع آسیبی مثل پارگی، سفت یا شل شدن یا بوی نامطبوع بررسی و کنترل شود. اطمینان از سلامت کاندوم از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا می‌تواند منجر به حاملگی ناخواسته، ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، بروز حساسیت و عفونت شود.

 

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید