انحراف بینی چیست؟

چگونه انحراف تیغه بینی درمان می‌شود؟

اگر شما هم دچار انحراف بینی هستید، احتمالا با مشکلاتی مواجه شده‌اید و به دنبال روش‌های درمان آن هستید. انحراف یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به بینی و تنفس است. در شرایطی که انحراف تیغه بینی شدید باشد، علائم انحراف بیشتر شده و ممکن است حتی یکی از مجاری کاملا بسته شود. در این مطلب سعی می‌کنیم، نحوه تشخیص انحراف بینی و روش درمان آن را به طور کامل توضیح دهیم. اگر قصد درمان انحراف بینی خود را دارید، حتما با چند پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مشاوره داشته باشید. در جلسه مشاوره پزشک با معاینه بینی شما و بررسی علائم آن بهترین روش درمان را پیشنهاد می‌دهد.

انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی به انگلیسی «Deviated Septum» نامیده می‌شود. این مشکل زمانی رخ می‌دهد، که دیواره نازک بین مجاری بینی به یک سمت متمایل شود. در بسیاری از افراد تیغه بینی دقیقا در مرکز قرار نداشته و یکی از مجراهای بینی کوچکتر است. اما اگر انحراف دیواره بینی بیشتر شود، ممکن است یکی از مجراها کامل مسدود شده و جریان تنفس کاهش پیدا کند. در برخی افراد عدم جریان تنفس باعث خشک شدن مجرای بینی، ایجاد پوسته و یا خونریزی می‌شود. ممکن است در زمان مشاوره با متخصص بینی، پزشک به شما گفته باشد که دچار انحراف سپتوم بینی هستید. برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید، که انحراف سپتوم بینی چیست؟ به تیغه نازک میان دو حفره بینی اصطلاحا سپتوم گفته می‌شود. در این حالت انحراف به دلیل کج بودن تیغه است و به آن انحراف تیغه بینی نیز می‌گویند. این مشکل درونی بوده و ممکن است، در برخی افراد ظاهر بینی بدون مشکل باشد.

علائم انحراف بینی چیست؟

بسیاری از مشکلات مربوط به تیغه بینی هیچ علامتی ندارند و حتی ممکن است، شخص متوجه انحراف نشود. اما در برخی موارد انحراف تیغه علائم زیر را در پی دارد.

 • انسداد یک یا هر دو حفره بینی: مسدود شدن حفره‌ها تنفس از طریق بینی را مشکل می‌کنند. انسداد مجاری افرادی که دچار انحراف هستند، در زمان بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا به دلیل عفونت دستگاه تنفسی بیشتر می‌شود.
 • خون دماغ: در صورت انحراف شدید و عدم عبور هوا ممکن است، مجاری خشک شده و فرد خون دماغ شود.
 • درد در صورت: در برخی افراد به دلیل انحراف شدید، در یک طرف صورت دردی احساس می‌شود. البته هنوز علت دقیق این عارضه مشخص نشده است. احتمالا به دلیل کج شدن تیغه بینی و ایجاد فشار این عارضه ایجاد می‌شود.
 • خر و پف یا تنفس بلند هنگام خواب: انحراف تیغه یا تورم بافت‌های داخلی بینی می‌توانند باعث ایجاد تنفس بلند یا خروپف هنگام خواب شوند.
 • ایجاد چرخه بینی: چرخه بینی به حالتی گفته می‌شود که به طور متناوب یک حفره بینی مسدود شده و تنفس از حفره دیگر انجام می‌شود و این حالت جابجا می‌شود. چرخه بینی کاملا طبیعی بوده و در تمامی افراد اتفاق می‌افتد. اما اگر شخص از این چرخه آگاهی پیدا کند و متوجه این انسداد شود، احتمالا عارضه‌ای مربوط به انحراف است.
 • ترجیح خوابیدن به یک طرف خاص: برخی افراد که دچار انحراف هستند، ترجیح می‌دهند به یک طرف خاص بخوابند. در این حالت در صورت تنگ شدن مجاری بینی، تنفس راحت‌تر است.

علت انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی یا بهتر بگوییم انحراف سپتوم بینی زمانی رخ می‌دهد، که تیغه به یک سمت متمایل شود. کج شدن تیغه بینی می‌تواند به دلیل مشکلات زیر باشد.

 • انحراف از بدو تولد: در برخی موارد، انحراف تیغه در طول رشد جنین اتفاق می‌افتد و زمان تولد مشخص می‌شود. حتی ممکن است، هنگام زایمان و در صورت خطا، انحراف ایجاد شود.
 • آسیب به بینی: انحراف می‌تواند در نتیجه صدمه‌ای باشد، که به بینی وارد می‌شود. در این حالت تیغه از جای خود خارج می‌شود. معمولا این عارضه در تصادف، ورزش‌های تماسی یا بازی‌های خشن مثل کشتی رخ می‌دهد.
 • روند طبیعی پیری: روند طبیعی افزایش سن ممکن است، ساختار بینی را تحت تاثیر قرار دهد. در این صورت با گذشت زمان باعث انحراف می‌شود.

از کجا بفهمیم انحراف بینی داریم؟

تشخیص انحراف بینی توسط متخصص بینی و از طریق معاینه ممکن است. در صورت وجود برخی علائم بهتر است با یک پزشک باتجربه مشاوره داشته باشید تا انحراف مشخص شود. به عنوان مثال اگر دچار انسداد حفره‌های بینی هستید و با هیچ یک از دارو‌های مربوط به آنفولانزا یا حساسیت درمان نشده اید، باید به پزشک مراجعه کنید. برخی افراد دچار خونریزی‌های مکرر بینی یا عفونت‌های سینوسی می‌شوند. این نوع علائم نیز احتمال انحراف تیغه را بالا می‌برند. همچنین علائمی مثل خشکی دهان به دلیل تنفس مکرر از دهان، اختلال در خواب یا احساس فشار در بینی احتمال وجود این مشکل را بالا می‌برند. دقت داشته باشید، که برخی مواقع انحراف در ظاهر مشخص نمی‌شود. پس بهتر است، در صورت وجود علائم ذکر شده یا ایجاد هر نوع مشکلی در بینی با متخصص گوش و حلق و بینی مشاوره داشته و نگرانی‌های خود را با پزشک مطرح کنید. پزشک برای تشخیص انحراف بینی ابتدا سوراخ‌های بینی را با اسپکولوم بینی معاینه می‌کند. محل قرارگیری تیغه بینی و تاثیر آن بر اندازه سوراخ‌های بینی بررسی می‌شود. همچنین سوالاتی در مورد اختلال در خواب، خروپف و مشکلات تنفسی می‌پرسد. برای تعیین وقت مشاوره با متخصص گوش و حلق و بینی می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید.

%D9%85%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%87 %D8%A8%D8%A7 %D8%A7%D8%B3%D9%BE%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%88%D9%85 %D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C - انحراف بینی چیست؟
متخصص بینی با استفاده از اسپکولوم داخل بینی را معاینه می‌کند.

خطرات و عوارض انحراف بینی

دکتر بینی در مواقعی که انحراف شدید باشد، روش‌های درمانی را توصیه می‌کند. یکی از سوالات اکثر افراد این است، که در صورت عدم درمان، انحراف بینی چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ با گذشت زمان این عارضه می‌تواند مشکلاتی برای فرد به وجود بیاورد. برخی از عوارض انحراف تیغه بینی عبارتند از:

 • انحراف بینی و سرگیجه (معمولا همراه با تنگی نفس بوده و در صورت بروز چنین عارضه‌ای باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.)
 • انحراف بینی و سردرد
 • انحراف بینی و حساسیت
 • انحراف بینی و خون دماغ
 • انحراف بینی و خشکی گلو.

علاوه بر این موارد، اختلال درخواب، مشکلات مزمن سینوسی، درد در صورت، فشار در بینی و خواب آشفته می‌تواند از مشکلات انحراف بینی محسوب شوند. به همین دلیل بهتر است، با توصیه پزشک به دنبال درمان انحراف بینی بود.

%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85 %D8%A7%D9%86%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%81 %D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C - انحراف بینی چیست؟
برخی عوارض انحراف سپتوم جدی بوده و باید حتما به پزشک مراجعه شود.

درمان انحراف بینی

همانطور که گفتیم، بیشتر افراد دچار انحراف سپتوم هستند. در همه افراد نیازی به درمان نیست و انحراف مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در افرادی که دچار انحراف شدید هستند، بهترین روش درمان گزینه جراحی است. برخی بیماران به دلیل هزینه، عوارض عمل یا دلایل دیگر نمی‌خواهند، برای درمان از روش جراحی استفاده کنند. گزینه‌های دیگری برای درمان وجود دارد. اما این گزینه‌ها در واقع انحراف تیغه را درمان نمی‌کنند و فقط علائم آن را کاهش می‌دهند. در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

انواع روش درمان انحراف تیغه بینی

درمان‌هایی برای کاهش علائم انحراف وجود دارد. به عنوان مثال استفاده از آنتی‌هیستامین یا اسپری استروئید بینی می‌توانند عوارض ناشی از انحراف را کاهش دهند. اما برای درمان انحراف تنها راه موجود عمل جراحی است. جراحی سپتوپلاستی به دو روش انجام می‌شود.

 • درمان انحراف بینی با عمل جراحی: اگر علائم با دارو یا سایر روش‌های درمانی بهبود پیدا نکند، پزشک جراحی ترمیمی به نام سپتوپلاستی را پیشنهاد می‌کند. عمل بینی تحت بیهوشی انجام شده و نیاز به ایجاد برش دارد.
 • درمان انحراف بینی با لیزر: در عمل جراحی سنتی نیاز به ایجاد برش است. در روش درمان با لیزر از حرارت ناشی از لیزر برای صاف شدن استخوان و غضروف استفاده می‌شود. این نوع جراحی روند بهبودی سریع‌تری داشته و عوارض و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

درمان انحراف بینی بدون جراحی امکان‌پذیر نیست. روش‌های دارویی تنها علائم انحراف را کاهش می‌دهند و تاثیرات موقتی دارند. اما اگر به دنبال روش‌های زیبایی هستید و می‌خواهید در ظاهر انحراف را از بین ببرید؛ روش‌های زیر بدون جراحی بوده و نتیجه خوبی ایجاد می‌کنند. این روش‌ها به هیچ وجه جنبه درمان نداشته و علائم انحراف را از بین نمی‌برند.

 • درمان انحراف بینی با لیفت: لیفت بینی به روش‌های مختلفی مانند لیفت با نخ یا تزریق فیلر انجام می‌شود. این روش انحراف ظاهری را از بین می‌برد.
 • درمان انحراف بینی با پلاسما جت: در فرآیند پلاسما جت از یک گاز یونیزه استفاده می‌شود. این گاز با استفاده از دستگاه قلم مانند نقاط ریزی روی پوست بینی ایجاد می‌کند. پلاسما جت علاوه بر جمع کردن پوست و کوچک کردن بینی گوشتی باعث تولید کلاژن و جوانسازی پوست می‌شود. به این روش درمان بینی با پلکسر نیز گفته می‌شود.
%D8%B9%DA%A9%D8%B3 %D8%A7%D9%86%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%81 %D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C - انحراف بینی چیست؟
عارضه انحراف تنها با جراحی و تراشیدن استخوان و غضروف قابل درمان است.

نحوه عمل انحراف بینی

عمل سپتوپلاستی بینی حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. این عمل تحت بیهوشی انجام می‌شود. در این عمل جراح بینی تیغه بینی را بریده و غضروف یا استخوان اضافی را خارج می‌کند. تراشیدن استخوان باعث می‌شود، تیغه و مجاری بینی صاف شوند. ممکن است، در هر حفره بینی آتل‌های سیلیکونی قرار بگیرند. این آتل‌ها در واقع تکیه‌گاهی برای تیغه بینی هستند. در نهایت محل برش‌ها با بخیه بسته می‌شود. گاهی ممکن است، جراحی سپتوپلاستی همراه با عمل زیبایی انجام شود. در این حالت ظاهر بینی نیز اصلاح می‌شود. به این عمل جراحی سپتورینوپلاستی می‌گویند. همچنین ممکن است، جراح عمل سپتوپلاستی را با جراحی سینوس ترکیب کند.

نکات مهم قبل از عمل انحراف تیغه بینی

برای آماده‌سازی قبل از عمل بینی باید نکات مهمی را رعایت کنید. به مدت ۲ هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. این داروها رقیق‌کننده خون بوده و خطر خونریزی حین جراحی و بعد از آن را افزایش می‌دهند. همچنین لازم است، از چند هفته قبل عمل، سیگار را ترک کنید. سیگار در روند بهبود اختلال ایجاد می‌کند. ممکن است، پزشک قبل از عمل آزمایش‌هایی را توصیه کند. این آزمایش‌ها را انجام داده و جواب آن را به پزشک تحویل دهید.

%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87 %D8%A8%D8%A7 %D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5 %D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C - انحراف بینی چیست؟
برای درمان عارضه انحراف بینی حتما با چند متخصص بینی مجرب مشاوره داشته باشید.

مراقبت‌های بعد از عمل انحراف تیغه بینی

بعد از عمل سپتوپلاستی پزشک برای دوره نقاهت داروهایی تجویز می‌کند. مصرف این داروها خطر ابتلا به عفونت بعد از عمل را کاهش می‌دهد. داروهای مسکن نیز تجویز شده و درد را کاهش می‌دهند.  حتما باید این داروها در زمان تعیین شده و به طور کامل مصرف شوند. بعد از عمل بینی رعایت نکات زیر به بهبودی کمک می‌کند.

 • هنگام خواب از چند بالش استفاده کنید تا سر بالا بماند.
 • از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • سعی کنید از لباس‌هایی استفاده کنید، که دکمه‌دار باشد، تا هنگام تعویض لباس به بینی ضربه‌ای وارد نشود.

همچنین لازم است، در طول روند بهبودی مراقب باشید، به بینی ضربه نخورد. تیغه بینی ۳ تا ۶ ماه پس از عمل نسبتا پایدار می‌شود. اما برخی تغییرات در بینی مانند از بین رفتن تورم ممکن است، تا یک سال طول بکشد. در این مدت باید فعالیت‌ها را با احتیاط انجام داد و مراقب هر برخوردی به تیغه بینی بود.

%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA %D9%87%D8%A7%DB%8C %D8%A8%D8%B9%D8%AF %D8%A7%D8%B2 %D8%B9%D9%85%D9%84 %D8%A7%D9%86%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%81 %D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C - انحراف بینی چیست؟
بعد از عمل بینی باید تا چند ماه دستورالعمل‌های لازم را رعایت کرده و معاینات مداوم داشت.

عوارض جانبی عمل انحراف بینی

بلافاصله بعد از جراحی بینی بیمار برای بررسی علائم عمل تحت نظر خواهد بود و پس از چند ساعت می‌تواند به خانه برود. عمل سپتوپلاستی روش بسیار ایمنی بوده و عوارض کوتاه مدت دارد. حتما برای عمل بینی به دنبال جراح بینی و سینوس باتجربه و خبره باشید. اگر جراح تجربه و دانش کافی در عمل سپتوپلاستی نداشته باشد، ممکن است عمل خطرات و عوارضی در پی داشته باشد. این خطرات عبارتند از:

 • تغییر شکل بینی
 • تداوم مشکلات انحراف پس از جراحی
 • خونریزی بیش از حد
 • کاهش حس بویایی
 • بی‌حسی موقت در لثه‌ها و دندان‌های بالا
 • هماتوم سپتوم (ایجاد توده خون در ناحیه تیغه بینی)
 • سوراخ شدن تیغه بینی (ایجاد حفره‌ای که دو مجرای بینی را به هم وصل می‌کند.)
 • نشت مایع مغزی نخاعی (بسیار نادر).

احتمال ایجاد این عوارض در صورت انتخاب بهترین جراح بینی بسیار کم است. اما برخی عوارض جانبی بعد از عمل طبیعی بوده و ممکن است، برای بیماران ایجاد شود. این عوارض عبارتند از:

 • عوارض بیهوشی (ممکن است، تا چند روز ادامه داشته باشد.)
 • مقداری خونریزی
 • عفونت (با مصرف داروها بعد از عمل احتمال آن بسیار کاهش پیدا می‌کند.)
 • سردرد.

 

هزینه عمل انحراف بینی

هزینه جراحی انحراف بینی به تجربه پزشک و موقعیت جغرافیایی مرکز جراحی بستگی دارد. همچنین میزان انحراف تیغه در قیمت عمل تاثیر‌گذار است. عمل انحراف نیاز به دقت بالایی داشته و به نسبت عمل زیبایی بیشتر زمان می‌برد. به همین دلیل هزینه آن در مقایسه با عمل زیبایی بالاتر است. پزشک در جلسه مشاوره پس از معاینه بینی و بررسی کجی تیغه قیمت نهایی را به شما اعلام می‌کند. هزینه عمل بینی شامل دستمزد جراح بینی، دستیاران جراح، هزینه مرکز جراحی یا بیمارستان، داروها و آزمایش می‌شود.


عمل انحراف بینی شامل بیمه تکمیلی می‌شود؟

بسیاری از افراد برای انجام عمل بینی به دنبال کاهش هزینه‌ها با استفاده از پوشش بیمه هستند. بیمه تنها هزینه روش‌های درمانی را پوشش داده و عمل‌های زیبایی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. به همین دلیل عمل زیبایی بینی شامل بیمه نمی‌شود. اما عمل سپتوپلاستی یک عمل درمانی بوده و با توصیه پزشک انجام می‌شود. بخشی از هزینه این عمل را می‌توان با استفاده از بیمه پرداخت کرد. در صورتی که بیمه تامین اجتماعی میزان کمی از هزینه را پوشش دهد، می‌توان از بیمه تکمیلی استفاده کرد. برای پرداخت هزینه از طرف بیمه تکمیلی باید اسناد و مدارک مربوط به انحراف سپتوم را به شرکت بیمه ارائه دهید. این اسناد عبارتند از:

 • عکس قبل از جراحی
 • تاییدیه جراح بینی
 • عکس MRI.
%D8%B9%DA%A9%D8%B3 %D9%82%D8%A8%D9%84 %D9%88 %D8%A8%D8%B9%D8%AF %D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C %D8%A7%D9%86%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%81 %D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C - انحراف بینی چیست؟
عکس انحراف بینی که از طریق جراحی درمان شده است.

درمان‌های خانگی برای انحراف بینی

برخی افراد درمان‌های خانگی برای انحراف بینی پیشنهاد می‌دهند. انحراف شدید تیغه تنها با جراحی برطرف می‌شود و هیچ کدام از روش‌های درمان خانگی مشکل انحراف را برطرف نمی‌کنند. اگر انحراف شدید نباشد، با برخی روش‌ها می‌توان عوارض آن را تا حدودی کاهش داد. یکی از روش‌های درمان خانگی انحراف استفاده از گیاهان دارویی است. نوشیدن دمنوش آویشن گرفتگی‌های بینی را تا حدودی برطرف کرده و راه تنفس را باز می‌کند. بخور برای انحراف بینی مفید است. بخور گیاهانی مانند نعناع یا اکالیپتوس مجاری تنفس را باز کرده و استفاده مداوم از آن می‌تواند عوارض انحراف مانند تنگی نفس را کاهش دهد.


سوالات متداول شما

اگر قصد جراحی انحراف تیغه بینی را دارید، احتمالا با سوالات روبرو می‌شوید. بیشتر افراد سوالاتی در مورد هزینه جراحی، عوارض آن، تشخیص انحراف و پیدا کردن بهترین متخصص بینی دارند. در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را عنوان کرده و پاسخ آن‌ها را بیان کرده‌ایم:

آیا انحراف بینی با تنگی نفس ارتباطی دارد؟

در بسیاری از مواقع انحراف شدید می‌تواند باعث تنگی نفس شود. انحراف باعث انسداد مجاری شده و تنفس را سخت می‌کند. البته تنگی نفس می‌تواند دلایل دیگری مانند عفونت دستگاه تنفسی یا ایجاد حساسیت داشته باشد. به همین دلیل در صورت وجود چنین عارضه‌ای باید با دکتر بینی مشاوره داشته تا پزشک پس از بررسی بیمار علت تنگی نفس را پیدا کند. در صورتی که تنگی نفس به دلیل انحراف تیغه باشد، با عمل سپتوپلاستی به طور کامل برطرف می‌شود.


چگونه می‌توان از انحراف بینی جلوگیری کرد؟

اگر از بدو تولد دچار انحراف سپتوم نباشید، تنها راه جلوگیری از این عارضه رعایت موارد احتیاطی است. در این صورت احتمال صدمه به بینی و کج شدن تیغه به حداقل می‌رسد. به عنوان مثال هنگام انجام ورزش‌های تماسی مثل فوتبال یا والیبال از کلاه ایمنی مخصوص استفاده کنید و زمان استفاده از وسیله نقلیه کمربند ایمنی خود را ببندید.


ارتباط انحراف بینی و پولیپ چیست؟

پولیپ بینی توده‌های خوش‌خیمی هستند، که داخل مجاری بینی یا سینوس‌ها ایجاد می‌شوند. در صورتی که این توده‌ها بزرگ شوند، مجاری بینی را مسدود کرده و باعث مشکلات تنفسی می‌شوند. همچنین ممکن است، باعث عفونت سینوسی یا عوارض دیگری شوند. بسیاری از عوارض انحراف بینی و پولیپ یکسان است. به همین دلیل تشخیص آن‌ها از هم باید توسط پزشک گوش و حلق و بینی انجام شود.


آیا انحراف بینی و سینوزیت ارتباطی با هم دارند؟

اگر اغلب به عفونت‌های سینوسی مبتلا می‌شوید، ممکن است به دلیل انحراف تیغه باشد. تنگ شدن مجاری بینی در اثر انحراف باعث جلوگیری از تخلیه مخاط از سینوس به داخل حفره بینی می‌شود. مخاط اضافی داخل سینوس‌ها محیطی برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کند و منجر به عفونت سینوس ها می‌شود. این روند التهاب مکرر سینوس‌ها و ایجاد سینوزیت را در پی دارد.


آیا امکان انحراف بینی بعد از عمل بینی وجود دارد؟

بسیاری از افراد پیش از عمل اصلاح انحراف تیغه نگران بازگشت انحراف بینی و عمل مجدد هستند. در صورتی که در انتخاب جراح بینی دقت داشته و بهترین جراح بینی را پیدا کنید، مشکل برای همیشه برطرف می‌شود. البته نباید انتظار داشت تیغه بینی کاملا صاف شود. زیرا در هر صورت استخوان و غضروف این ناحیه تمایل دارند به حالت قبل بازگردند. اما این حالت باعث ایجاد انحرافی شبیه به قبل عمل نمی‌شود.

%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86 %D8%A7%D9%86%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%81 %D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C - انحراف بینی چیست؟
بعد از عمل امکان بازگشت انحراف وجود ندارد و می‌توان پس از جراحی به راحتی تنفس کرد.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

چگونه بهترین پزشک متخصص گوش، حلق و بینی را برای درمان انحراف بینی پیدا کنیم؟

در زمان انتخاب بهترین پزشک متخصص گوش و حلق و بینی حتما باید با چند پزشک مجرب مشاوره داشته باشید. در جلسه مشاوره تمامی علائم خود را توضیح دهید. ممکن است، پزشک احتمال انحراف بینی را رد کند. اگر در تنفس دچار مشکل هستید، از پزشک بپرسید، که علاوه بر انحراف احتمال مشکل دیگری وجود دارد یا خیر؟ در مورد انواع روش‌های درمان انحراف تیغه با پزشک صحبت کنید. جلسه مشاوره می‌تواند در انتخاب متخصص بینی به شما کمک کند. بسیاری از متخصصان گوش و حلق و بینی در صفحات مجازی خود نمونه کارها و عکس قبل و بعد بیماران خود را قرار داده‌اند. اگر قصد دارید، همزمان با عمل سپتوپلاستی جراحی زیبایی بینی نیز انجام دهید، دیدن نمونه کارهای پزشک می‌تواند مفید باشد. یکی دیگر از راه‌های انتخاب بهترین دکتر بینی تحقیق در مورد پرشکان و پرس‌و‌جو از اطرافیان است. ممکن است، افرادی با مشکل انحراف سپتوم در میان دوستان و آشنایان وجود داشته باشند، که این عارضه را درمان کرده‌اند.

 

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید