اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان

آلت تناسلی مردان و اهمیت آن در رابطه جنسی + ساختار

آلت تناسلی اندامی مردانه است که برای ادرار کردن و مقاربت جنسی استفاده می شود. آلت تناسلی در بالای کیسه بیضه قرار دارد که از بافت نرم و متخلخل به همراه عروق خونی ساخته شده است. بدنه آلت تناسلی، مجرای ادرار را احاطه کرده و به استخوان شرمگاهی متصل است.

اعضا خارجی اندام تناسلی مردان چیست؟

آلت تناسلی و کیسه بیضه دو قسمت از آناتومی دستگاه جنسی مردانه بوده که در خارج از بدن آقایان قرار دارند.

آلت تناسلی مردان از ۳ لایه بافت نسبتا نرم و مشبک تشکیل شده است. که با تحریک شدن دستگاه تناسلی مردان، خون در این بافت ها جریان پیدا می کند. این اتفاق باعث می شود آلت تناسلی مردان سفت تر شده و به حالت عمودی در بیاید که به آن نعوظ یا ارکشن Erection نیز می گویند.

اندازه متوسط ​​آلت تناسلی مردان بالغ در حالت نعوظ ۱۲.۷ تا ۱۷.۷ سانتی متر طول دارد. معمولا اندازه آلت تناسلی زمانی که شل است، حجمی عادی دارد و برخی آلت ها وقتی سفت می شوند بسیار بزرگتر یا حجیم می شوند. ولی برای برخی دیگر ممکن است حتی در حالت نعوظ هم همان اندازه طبیعی خود را داشته باشد.

امروزه در بسیاری از کشور های اروپایی و تمام کشورهای اسلامی؛ آلت تناسلی مردان ختنه می شود. معمولا تمام آنها دارای قسمت های یکسانی هستند. از جمله:

istockphoto 851639798 612x612111 1 - اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان

کلاهک آلت تناسلی

این قسمت؛ سر یا نوک آلت تناسلی نیز نامیده می شود و دهانه مجرای ادراری اینجاست. این قسمت از آلت تناسلی که یک سوراخ کوچک است، قبل از انزال منی از آن خارج شده، و جایی است که ادرار هم از آن دفع می شود. برای بسیاری از افراد، این ناحیه حساس ترین قسمت آلت تناسلی است.

شَفت

شفت آلت تناسلی از کلاهک آن تا جایی است که به پایین شکم متصل می شود. این قسمت شبیه به یک لوله است. مجرای ادرار آقایان داخل شفت قرار گرفته و “مجرای پیشاب” نامیده می شود.

پوست ختنه گاه

پوست ختنه گاه تکه ای از پوست است که سر کلاهک را پوشانده و از آن محافظت می کند. وقتی آلت تناسلی شما سفت می شود، پوست ختنه گاه به سمت عقب کشیده می شود و نوک آن نمایان می شود. گاهی اوقات پوست ختنه گاه بلافاصله پس از تولد ختنه می شود (زمانی که پزشک با عمل جراحی پوست ختنه گاه را برمی دارد)، بنابراین همه افراد آن را ندارند.

(همانطور که گفته شد، پوست ختنه گاه مردان در کشورهای اسلامی بریده شده و برداشته می شود).

فرنولوم

فرنولوم جایی است که سر کلاهک یا پوست ختنه گاه به قسمت زیرین آلت تناسلی می رسد. این عضو شبیه یک V کوچک درست زیر کلاهک است. معمولا بخشی از آن پس از ختنه باقی می ماند. و برای بسیاری از مردم، بسیار حساس است.

سایر قطعات خارجی عبارتند از:

کیسه بیضه

کیسه بیضه یا کیسه خایه که در پزشکی با نام اسکرُتوم شناخته می شود، کیسه ای از پوست است که زیر آلت تناسلی آویزان است. این کیسه محل نگهداری بیضه ها می باشد که دمایی مناسب را برای آنها فراهم می کند. اگر هوا خیلی سرد باشد، این کیسه؛ بیضه‌ها را به بدن نزدیک تر می‌کند. اگر هوا خیلی گرم باشد، بیضه های شما تقریبا از بدن آویزان می شوند.

به طور طبیعی کیسه بیضه با پوست و موهای زائد پوشیده شده است. کیسه بیضه می تواند بزرگ یا کوچک باشد، موی کم یا زیادی داشته باشد و رنگ آن نیز متفاوت باشد. کیسه بیضه برخی افراد از یک طرف بزرگتر از طرف دیگر است. یعنی متقارن نیستند.

این قسمت فوق العاده حساس است، بنابراین هر ضربه یا پیچ خوردگی بسیار دردناک است. اما بسیاری از مردان دوست دارند که کیسه بیضه آنها در حین رابطه جنسی به آرامی لمس شود.

مقعد

مقعد دهانه راست روده و قسمت انتهایی آن می باشد. این عضو دارای پایانه های زیادی از عصب های حساس است، بنابراین برخی از افراد با تحریک مقعدی لذت جنسی را تجربه می کنند.

اندازه آلت تناسلی “نرمال” یا متوسط چقدر است؟

تحقیقات در حال انجام برای تولید یافته های مشابه در مورد اندازه آلت تناسلی ادامه دارد. ولی یافته های کنونی به شرح زیر هستند:

طی یک بررسی در سال ۱۳۹۳ اندازه گیری های انجام شده توسط مراکز مراقبت های بهداشتی، این نکته را برای حداکثر ۱۵۵۲۱ مرد ۱۷ ساله و بالاتر بررسی کرد.

Penis Size Photo1 - اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان

میانگین اندازه گیری ها به شرح زیر بود:

 • طول آلت تناسلی شل: ۹.۱۶ سانتی متر در صورت کشیده شدن
 • طول در حالت نعوظ: ۱۳.۱۲ سانتی متر
 • دور آلت تناسلی شل: ۹.۳۱ سانتی متر
 • دور آن در حالت نعوظ: ۱۱.۶۶ سانتی متر

همچنین در این سال مورد های دیگری هم بررسی شدند که در این مطالعه، میانگین ابعاد برای آلت تناسلی نعوظ ۱۴.۲ سانتی متر طول و ۱۲.۲ سانتی متر بود.

شرکت کنندگان اندازه گیری های خود را ارسال کردند و در عوض کاندوم دریافت کردند. با این حال، اندازه گیری های گزارش شده اغلب غیر قابل اعتماد هستند.

طی یک مطالعه در سال ۱۳۹۸ نشان داد که بسیاری از مردان هنگام گزارش خود، اندازه این عضو خود را بیش از حد تخمین می زنند، به خصوص اگر فعالیت جنسی با شخص دیگری داشته باشند.

در سال ۲۰۰۷، محققان منبع معتبر در هند جدولی را تهیه کردند که یافته‌های مربوط به ابعاد آلت تناسلی را از کشورهای مختلف در سراسر جهان فهرست می‌کرد.

از ۱۶ مطالعه ذکر شده از کشورهای مختلف، اولین مطالعه بیش از صد سال پیش انجام شد و در سال ۱۸۹۹ منتشر شد.

همه آنها به طول متوسط ​​آلت تناسلی مشابه رسیدند:

 • طول شل بین ۷ تا ۱۰ سانتی متر (۲.۸ تا ۳.۹ اینچ) بود.
 • دور شل بین ۹ تا ۱۰ سانتی متر (۳.۵ تا ۳.۹ اینچ) بود.
 • طول در حالت ایستاده در حدود ۱۲-۱۶ سانتی متر (۴.۷-۶.۳ اینچ) بود.
 • محیط عمودی تنها بر اساس یک مطالعه حدود ۱۲ سانتی متر (۴.۷ اینچ) بود.

شایع ترین بیماری های دستگاه تناسلی آقایان چیست؟

مانند هر عضو دیگری؛ اندام تناسلی مردان هم ممکن است گرفتار بیماری ها یا اختلالاتی شود. همچنین بیشتر این بیماری ها ممکن است از طریق رابطه جنسی با افراد آلوده منتقل شوند.

برخی از شایع ترین اختلالات و شرایطی که این اندام تناسلی را تحت تاثیر قرار میدهند عبارتند از:

 • بالانیت : التهاب غده کلاهک آلت
 • زگیل تناسلی
 • اپیسپادیاس
 • واریکوسل
 • هیپوسپادیاس
 • هرپس سیمپلکس
 • تبخال تناسلی
 • سرطان اندام تناسلی آقایان
 • بیماری پیرونی
 • فیموز و پارافیموز
 • پریاپیسم

آیا اندازه آلت تناسلی تاثیری در رابطه جنسی دارد؟

پاسخ این سوال ساده است، نه: در نهایت، “کاری مهم است که هنگام رابطه انجام می دهید”. صرف نظر از اینکه چند بار از این کلیشه استفاده شده است، بسیاری از مردان قاطعانه معتقدند که آلت تناسلی آنها خیلی کوچک است و اگر آلت تناسلی بزرگتر داشته باشند، اعتماد به نفس بیشتری در روابط خواهند داشت و عاشقان بهتری خواهند بود.

 

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید