بررسی خواص خاکشیر

گیاه خاکشیر در دسته گیاهان خودرو قرار می گیرد و در نقاط مختلف کشور نظیر بخش های شمالی، سیستان و بلوچستان، لرستان، کرمانشاه، خراسان و … یافت می شود. از مهم ترین ترکیبات موجود در این گیاه می توان به اسید لینولنیک، اسید پالمتیک، اسید استئاریک و … اشاره کرد. این گیاه دارای بخش های مختلفی می باشد که هر کدام از آنها دارای مزایا و ویژگی های خاص خود می باشند. در حالی که پر فایده ترین و مهم ترین بخش آن، همان دانه های نارنجی رنگ گیاه می باشند. در ادامه به بررسی خواص خاکشیر و تاثیر آن بر روی نقاط مختلف بدن خواهیم پرداخت.

آشنایی با مهم ترین خواص درمانی گیاه خاکشیر :

دفع سنگ کلیه :

دفع سنگ کلیه یکی از اصلی ترین خواص خاکشیر می باشد. کلیه وظیفه دفع پسماندها و مایعات اضافی بدن را برعهده دارد. اما در برخی مواقع پسماند های اضافی در کلیه جمع شده و سنگ کلیه را تشکیل می دهند. شما می توانید با کمک شربت خاکشیر و ترنجبین یک گام بسیار تاثیر گذار در راستای سنگ کلیه خود بردارید. زیرا این شربت کمک شایانی به دفع سنگ کلیه می کند.

درمان جوش و آکنه :

درمان جوش ‌و آکنه یکی دیگر از خواص خاکشیر می باشد. این گیاه به دلیل برخورداری از خواص ضد باکتریایی نیرومند می تواند باعث پاکسازی پوست افراد شود. در نتیجه تاثیر قابل توجهی بر روی آکنه ها و جوش های صورت افراد می گذارد.

رفع تشنگی :

دقت داشته باشید که رفع تشنگی با تامین آب کافی برای بدن متفاوت می باشد. به عنوان مثال در برخی موارد احساس تشنگی افراد با نوشیدن شربت هایی نظیر شربت آبلیمو … بر طرف می شود. در حالی که این شربت ها سبب ترشح بیشتر بزاق شده و تنها احساس تشنگی افراد را از بین می برند. اما نوشیدنی هایی مثل شربت خاکشیر ضمن از بین بردن احساس تشنگی، می توانند آب کافی برای بدن را نیز تامین نمایند. دانه های خاکشیر می توانند چند برابر ظرفیت خود اب ذخیره کردن و تمام آب مورد نیاز بدن فرد را به طور کامل تامین نمایند. به همین دلیل مصرف شربت خاکشیر یک انتخاب بسیار مناسب برای از بین بردن احساس تشنگی می باشد.

khakshir4 - بررسی خواص خاکشیر

از بین بردن بوی بد دهان :

بوی بد دهان یکی از مشکلات بسیار آزار دهنده بوده که حضور افراد در اجتماع را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از اصلی ترین خواص خاکشیر سم زدایی بدن و رفع خلط های موجود در مجاری تنفسی می باشد. به همین دلیل این گیاه به از بین بردن بوی بد دهان نیز بسیار کمک می کند. به شما توصیه می کنیم برای از بین بردن بوی دهان خود، هر روز یک لیوان شربت خاکشیر و ترنجبین میل کنید.

درمان کبد چرب :

کبد چرب یکی از بیماری هایی می باشد که در سال های اخیر، بسیاری از اقشار جامعه را به خود درگیر کرده است. این بیماری تاثیرات منفی بسیار قابل توجهی بر روی بدن افراد می گذارد. گیاه خاکشیر دارای خواص دیورتیک طبیعی بوده و سبب پاکسازی، سم زدایی و دفع چربی های اضافی موجود در کبد افراد می شود. به همین دلیل امروزه از این گیاه به عنوان یک داروی بسیار مفید برای از بین بردن کبد چرب، یاد می شود.

درمان لاغری :

لاغری همانند چاقی امروزه بسیاری از افراد جامعه را به خود درگیر کرده است. به همین دلیل در حال حاضر مصرف مصرف مکمل های غذایی و  دارویی چاق کننده بسیار افزایش پیدا کرده است. به شما توصیه می کنیم اگر به دنبال افزایش وزن هستید، هر روز صبح قبل از صبحانه یک لیوان شربت خاکشیر میل کنید. زیرا یکی از اصلی ترین خواص خواص خاکشیر، درمان لاغری و افزایش وزن به مرور زمان می باشد.

تسکین التهاب مجاری ادراری و کلیه افراد :

تسکین درد مجاری ادراری و کلیه افراد یکی از ناشناخته شده ترین خواص خاکشیر می باشد. اغلب افراد جامعه گیاه خاکشیر را با خواصی همچون رفع تشنگی و … میشناسند و اطلاعات بسیار اندکی در زمینه از بین بردن درد های مجاری ادراری با کمک این گیاه دارند. اما در کتاب های طب سنتی اشاره ویژه ای به این مزیت و خاصیت گیاه خاکشیر شده است. به طوری که گفته می شود مصرف خاکشیر تاثیر بسیار قابل توجهی بر روی از بین بردن التهاب های موجود در مجاری ادراری و کلیه می گذارد. مشکلاتی نظیر بروز التهابات در کلیه، مجاری ادراری و … در افراد مبتلا به سنگ کلیه، بیش از سایرین دیده می شود. به همین دلیل توصیه می کنیم این افراد به طور روزانه ۴ الی ۵ لیوان خاکشیر را همراه با شیرین کننده های طبیعی میل کنند.

 

پاکسازی روده :

پاکسازی روده یکی دیگر از مهم ترین خواص خاکشیر می باشد. بیماری اسهال یکی از بیماری های بسیار رایج و آزار دهنده در گروه های مختلف جامعه است که می توانید افراد را از انجام امور روزمره باز دارد. بی توجهی به بیماری اسهال در دراز مدت سبب کاهش چشمگیر آب بدن می شود. خاکشیر می تواند روده افراد مبتلا به اسهال را پاکسازی کرده و میکروب های عامل این بیماری را نیز از بین ببرد. به شما توصیه می کنیم برای از بین بردن اسهال، شربت خاکشیر را با کمک آب سرد و کمی عسل درست کنید و هر دوساعت یکبار از آن میل کنید.

از بین بردن یبوست :

یبوست یکی دیگر از بیماری های شایع جامعه است که به دلیل مشکلات روده به وجود می آید. این بیماری زمان بروز می کند که حرکات روده ی فرد کاهش یافته و نامنظم شوند. کاهش حرکات روده باعث می شود که برخی مواد زائد بعد از هضم درون بدن باقی مانده و بیماری پوست را ایجاد کنند. در طب سنتی توصیه شده است که برای درمان یبوست از شربت خاکشیر استفاده نمایید. شربت خاکشیر در صورتی که با کمک آب گرم تردست شود، خاصیت ملین پیدا کرده و برای یبوست مفید می باشد. برای تولید شربت خاکشیر می توانید دو قاشق دانه گیاه خاکشیر را با آب گرم مخلوط کرده و هر روز صبح آن را بنوشید.

khakshir - بررسی خواص خاکشیر

فواید گیاه خاکشیر برای اطفال :

مصرف شربت خاکشیر که راه حل بسیار مناسب برای از بین بردن بیماری شایع یبوست در کودکان می باشد. لازم به ذکر است که امروزه مصرف گیاه خاکشیر برای کودکان زیر ۳ سال توصیه نمی شود. اما اگر می خواهید از شربت این گیاه برای کودکان زیر ۳ سال استفاده کنید، بهتر است آن را از صافی رد کرده و آب آن را به کودکان بدهید. همچنین به شما توصیه می کنیم قبل از اینکه شربت خاکشیر را به کودکان خود بدهید، با یک پزشک مشورت کنید.

پیشگیری از دل ضعفه :

دل ضعفه یکی از مشکلاتی می باشد که برخی افراد در طول روز با آن مواجه می شوند. این مشکل در روز های گرم تابستان و در ایام ماه مبارک رمضان افراد بیشتری را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم همواره در این آیا از شربت خاکشیر و عسل استفاده کنید.

درمان فشار خون :

برای درمان فشار خون با کمک خاکشیر ابتدا باید اندکی از دانه های گیاه را به خوبی کوبیده و آنها را شکل پودر در بیاورد. در ادامه باید آرام آرام به آن آب اضافه کرده تا به شکل خمیر در آورده شود. در نهایت شما می توانید هر هفته دو بار از این خمیر استفاده کرده و آن را بر روی پا های خود قرار دهید. این کار به کنترل فشار خون شما کمک می کند.

درمان شوره سر :

درمان شوره سر یکی دیگر از خواص خاکشیر می باشد. در طب سنتی از اختلالات کبد به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل به وجود آمدن شوره سر می شناسند. گیاه خاکشیر می توانید اختلالات و مشکلات موجود در کبد افراد را بهبود بخشید و به از بین بردن شوره سر کمک کند.

متعادل سازی وزن :

بهبود عملکرد و حرکت روده یکی از اصلی ترین خواص خاکشیر بوده که باعث دفع اضافی چربی ها بدن و لاغری می شود. مصرف شربت خاکشیر به صورت ناشتا به متعادل سازی وزن افراد بسیار کمک خواهد کرد.

درمان گرمازدگی :

درمان گرمازدگی یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین خواص خاکشیر می باشد. همین ویژگی باعث شده است که شربت خاکشیر به یکی از نوشیدنی های محبوب فصل تابستان تبدیل شود. مصرف خاکشیر سبب کاهش دمای بدن و درمان گرمازدگی دارد.

khakshir5 - بررسی خواص خاکشیر

موارد منع مصرف گیاه خاکشیر :

به شما توصیه می کنیم در مصرف خاکشیر در دوران شیردهی زیاده روی نکنید. زیرا ممکن است که با مشکلاتی نظیر دل درد و نفخ رو به رو شوید. همچنین زیاده روی در مصرف خاکشیر می تواند سبب ایجاد ورم، زخم معده، اسهال و … شود. همچنین اگر طبع سردی دارید بهتر است که گیاه خاکشیر را با عرق نعنا یا عسل میل کرده و مصرف آن را محدود نمایید.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید