بوتاکس مو چیست؟

بوتاکس مو چیست؟ مزایا و عوارض بوتاکس مو

بوتاکس مو یکی از روش‌های رایج برای بهبود ظاهر و حفظ یا بازیابی سلامت مو است. این روش، مثل سایر روش‌های درمانی، مزایا و معایب متعددی دارد که در این مطلب به آن اشاره می‌کنیم.

بوتاکس مو یکی از روش‌های درمانی زیبایی برای افزایش مقاومت و بهبود ظاهر مو است. دو روش برای بوتاکس مو، وجود دارد. اطلاع از این دو روش، شیوه انجام آن و بررسی مزایا و معایب بوتاکس مو به شما کمک می‌کند که برای انجام دادن یا ندادن این کار، بهتر تصمیم بگیرید.

بوتاکس مو چیست؟

بوتاکس به عنوان روشی برای داشتن موهای زیباتر، معرفی و تبلیغ می‌شود. دو روش برای بوتاکس مو وجود دارد. یکی بوتاکس ساقه مو و دیگری تزریق بوتاکس در پوست سر.

در روش اول یعنی بوتاکس مو، هیچ بوتاکسی در کار نیست. در عوض، یک روش موضعی است که برای پر کردن آسیب‌دیدگی‌های مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کار باعث می‌شود که موها براق‌تر و سالم‌تر به نظر می‌رسند.

روش دیگر برای بوتاکس مو، شامل تزریق کردن بوتاکس در پوست سر است. البته این روش استفاده از بوتاکس توسط سازمان غذا و داروی آمریکا، تایید شده نیست.

بوتاکس ماده‌ای تهیه شده از سم بوتولینوم است. این ماده سمی باعث فلج عضلات می‌شود.

سم بوتولینوم در حجم زیاد، بسیار سمی و خطرناک است ولی پزشکان از مقادیر اندک آن برای مصارف درمانی و پزشکی و زیبایی استفاده می‌کنند.

این روش در حل مشکلاتی مثل کاهش تعریق، سردردهای میگرنی، تنبلی چشم و مشکلات بلع و اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه کسانی می‌توانند از بوتاکس مو استفاده کنند؟

استفاده موضعی از بوتاکس که با عنوان بوتاکس مو معروف است، معمولا برای کسانی توصیه می‌شود که موهای شکننده، آسیب‌دیده و وز شده دارند. افرادی که موهای آنها بر اثر حالت دادن با حرارت و رنگ کردن آسیب دیده است می‌توانند از درمان‌های مرتبط با نرم کردن یا تقویت مو استفاده کنند.

تنزریق بوتاکس زیر پوست سر برای کسانی توصیه می‌شود که زیاد عرق می‌کنند. تعریق زیاد باعث می‌شود که موها به سرعت چرب و آلوده شوند و ریزش آنها افزایش پیدا کند.

افرادی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهند، بین دو بار شستن موها، موهایشان دوام بیشتری پیدا می‌کند و ریزش آن کمتر می‌شود.

مشهور است که تزریق بوتاکس زیر پوست سر، رشد مو را نیز افزایش می‌دهد ولی این مورد تاکنون به اثبات نرسیده است.

بوتاکس مو چه تاثیراتی دارد؟

Botox for hair 3 - بوتاکس مو چیست؟

ایده استفاده از بوتاکس برای مو از این نظریه سرچشمه می‌گیرد که درمان‌های موضعی باعث پر شدن بخش‌های آسیب دیده در مو می‌شود. در نتجیه ظاهری سالم‌تر و نرم‌تر در مو ایجاد می‌کند. در واقع این همان نظریه است که باعث شده از بوتاکس برای پر کردن چین و چروک و خطوط پوست استفاده کنند.

سالن‌ها و شرکت‌های مختلف، محصولات متنوعی برای استفاده به عنوان بوتاکس مو دارند. مثلا انواع ویتامین‌ها، روغن‌های متعدد، کلاژن و… ممکن است در بوتاکس مو، مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع درمان‌ها و لوسیون‌ها برای ترمیم مو در فروشگاه‌های مربوطه عرضه می‌شود.

وقتی بوتاکس زیر پوست سر تزریق می‌شود، عملکرد غده‌های عرق را کاهش می‌دهد. در نتیجه، این کار باعث می‌شود که میزان و شدت عرق کردن، در افرادی که دچار این مشکل هستند، کاهش پیدا کند.

تزریق بوتاکس باعث کاهش وز مو می‌شود. همچنین با کمک بوتاکس، فرد می‌تواند فاصله بین شستن موها را بیشتر کند.

یکی دیگر از اسم‌های رایج این روش یعنی تزریق بوتاکس زیر پوست سر بلوتوکس است.

عوامل خطر و توصیه‌هایی در مورد بوتاکس

Botox for hair 4 - بوتاکس مو چیست؟

تزریق موضعی بوتاکس مو، باعث تقویت موها می‌شود و ظاهر آن را بهبود می‌بخشد ولی گاهی نتیجه معکوس می‌دهد.

بیشتر آرایشگران و متخصصان توصیه می‌کنند که از این روش بیش از سه تا چهار بار در سال استفاده نکنند. در صورت استفاده بیش از اندازه از این روش، احتمال آسیب دیدن مو، باریک شدن و کدری مو وجود دارد.

البته این احتمال وجود دارد که این درمان، به درستی عمل نکند و البته این روش‌ها بسیار گران است.

تزریق بوتاکس در پوست سر، می‌تواند یک روش درمانی کوتاه‌مدت برای فر و وز شدن مو یا موهای چرب باشد. در نهایت، بدن بوتاکس را جذب می‌کند یعنی حدود ۲ تا ۳ ماه اثر آن به مرور کاهش پیدا می‌کند.

مثل سایر درمان‌های موضعی، تزریق بوتاکس می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.

سایر روش‌های درمانی جایگزین

بوتاکس مو فقط یکی از روش‌های درمانی موضعی برای بهبود ظاهر مو است.

متخصصان زیبایی درمان با کراتین را به عنوان جایگزینی برای بوتاکس مو معرفی می‌کنند. این درمان شامل استفاده از محلول خاص برای نرم کردن و تقویت موها است.

اما برخی از موادی که برای درمان موها مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل موادی چون کراتین و آمینو اسید است.

برخی از درمان‌های کراتینی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته‌اند. این مواد دارای متیلن گلیکول یا فرمالین هستند. این دو ماده، نگهدارنده هستند و بعد از حرارت دیدن، به فرمالدهید تبدیل می‌شوند.

فرمالدهید یک ماده سرطان‌زا است. در نتیجه این درمان‌ها برای بسیاری از افراد ممکن است خطرآفرین باشد.

یکی دیگر از روش‌ها، کراتین‌درمانی با کراتین مایع است. این مواد به جای فرمالین و متیلن گلیکول، ماده‌ی دیگری به نام بیفرمیل دارند.

گرچه طبق تحقیقات دانشمندان، این ماده به اندازه فرمالدهید خطرناک نیست ولی ممکن است باعث تحریک شدید پوست، چشم و دستگاه تنفسی شود.

مراقبت از مو با روش‌های ساده

به جای خرید این محصولات و استفاده از این روش‌های درمانی، افراد می‌توانند برای بهتر شدن شرایط موهای خود، تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند. با این روش‌ها، موهایی سالم‌تر و قوی‌تر خواهید داشت.

کاهش تعداد استفاده از وسایل حالت‌دهنده حرارتی مو مثل اتو مو، فرکننده‌ها و سشوارها: حالت دادن موها با حرارت، موها را ضعیف‌تر می‌کند و آن را بیش از پیش مستعد آسیب دیدگی خواهد کرد.

کاهش سطح استرس: استرس می‌تواند بر پوست و مو تاثیرگذار باشد. استرس باعث می‌شود که در بدن بیش از حد عادی، هورمون استرس تولید شود. این مقدار از هورمون استرس باعث افزایش ریزش مو می‌شود.

رژیم غذایی سالم: داشتن یک رژیم غذایی سالم که شامل مقدار زیادی میوه و سبزی باشد.

برخی افراد ممکن است برای بهبود شرایط موهای خود ار مکمل‌های غذایی که حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است استفاده کنند. این مکمل‌ها عبارت‌اند از بیوتین، آهن، سیلیکا و روی. البته محققان صد در صد تایید نکرده‌اند که مصرف این مکمل‌ها می‌تواند برای بهبود شرایط مو موثر باشد.

مزایای بوتاکس مو

Botox for hair 6 - بوتاکس مو چیست؟

روش بوتاکس مو به روش موضعی، مزایای متعددی داد. بسیاری از افراد با روش تزریقی مشکل دارند و درمان‌های موضعی را ترجیح می‌دهند. این نوع از درمان فقط روی ساقه مو اجرا می‌شود.

از مزایای بوتاکس مو می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • بهبود موخوره
 • براق کردن و نرم کردن انواع مو
 • تقویت موهای آسیب دیده
 • کاهش وز مو
 • بهبود شرایط ساختار مو

این موارد جزو مزایایی است که برای بوتاکس مو، عنوان می‌شود و تاثیر فوق‌العاده‌ای در ظاهر مو دارد. ضمن اینکه این روش حاوی مواد مضری مثل فرمالدهید نیست که در محصولات کراتینی پیدا می‌شود. به همین جهت، با وجود معایبی که دارد، معایب آن به اندازه‌ای نیست که از انجام این شیوه درمانی، اجتناب کنید.

بوتاکس مو معایب متعددی دارد که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

معایب بوتاکس مو

Botox for hair 5 - بوتاکس مو چیست؟

بوتاکس مو، در کنار مزایای متعدد برای ظاهر و سلامتی مو، معایبی هم دارد. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم که بد نیست قبل از انتخاب این روش، از آن اطلاع پیدا کنید.

هزینه بالا

درست مثل هر محصول دیگری، بوتاکسی که برای مو مورد استفاده قرار می‌گیرد هر چقدر مرغوب‌تر باشد، هم تاثیرگذاری بیشتری دارد و هم مضرات آن کمتر است.

برای هر نوع از مو، باید محصول مناسب همان نوع مو را در نظر گرفت و استفاده کرد.

بوتاکس مو، محصولی است که با فرمولی پیچیده برای بازیابی ساختار مو تولید می‌شود.

به همین دلیل است که این محصول، بیش از سایر ماسک‌ها و محصولات مو، هزینه دارد.

نیاز به مراقبت

برای اینکه تاثیرگذاری این روش افزایش پیدا کند و مدت طولانی‌تری بتوانید از مزایای آن بهره‌مند شوید باید از موهای بوتاکس شده مراقبت کنید. به خصوص که این روش هزینه بالایی دارد و چون هزینه زیادی صرف آن می‌کنید باید مراقبت‌های بعد از آن را جدی بگیرید تا دوام بوتاکس مو را افزایش دهید.

البته نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که همه‌ی افراد، نتایج یکسانی از این روش نمی‌گیرند. در واقع هر فرد، مدل موی خاصی دارد که نسبت به محصولات مختلف مراقبت مو، پاسخ متفاوتی می‌دهد. در مورد بوتاکس مو هم این قانون وجود دارد. بوتاکس مو برای بعضی از افراد، نتایج بهتری و قابل ملاحظه‌تری دارد.

بوتاکس مو حتی به مراقبت‌های قبلی و شرایط فعلی مو نیز بستگی دارد. بعد از بوتاکس مو، این نکات را برای مراقبت از آن در نظر بگیرید:

 • از اولین بار بعد از بوتاکس مو که موهای خود را شست و شو می‌دهید از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید. در واقع شامپوهای معمولی را فراموش کنید و همواره بهترین شامپو را برای موی خود تهیه کنید.
 • تا جایی که می‌توانید از اتو مو و سشوار استفاده نکنید. چون این دو مورد یعنی استفاده از حرارت برای حالت دادن به موها، همه ویتامین‌ها و مواد معدنی وارد شده به ساختار مو را از بین می‌‌برد.

اجرا توسط متخصصان

این روش ترمیمی و درمانی باید توسط متخصص بوتاکس اجرا شود. در واقع اگر می‌خواهید به طور کامل و صددرصد از مزایای این روش بهره‌مند شوید، حتما باید این کار را توسط متخصص آن اجرا کنید. سالن‌های متخصص این روش، به خوبی می‌دانند چطور از مواد اولیه استفاده کنند و بهترین نتیجه را دریافت کنند.

بنابراین اگر قصد دارید این کار را انجام دهید حتما سالن‌های آرایشی معتبر و متخصص را انتخاب کنید.

عدم ایجاد تغییر در ساختار داخلی موهای مجعد

اگر موهای مجعد دارید و توقع دارید که با بوتاکس کردن موهایتان صاف شود، بوتاکس مو انجام ندهید. تنها کمکی که بوتاکس به موهای مجعد می‌کند، بزرگتر کردن فرهای مو و همچنین کاهش وز مو است.

تغییر رنگ

اگر موهایتان رنگ شده است، بوتاکس مو، ممکن است رنگ آن را کمی تغییر دهد. البته تغییر رنگ به این معنا نیست که موهای شما رنگ متفاوت و کاملا متمایزی پیدا می‌کند. بلکه کمی تن رنگی آن تغییر می‌کند که زیاد قابل توجه نیست.

همان طور که اشاره کردیم، این روش مزایا و معایب متعددی دارد مثل همه روش‌های دیگر. ولی آسیب‌ها و معایب بوتاکس مو، از کراتینه کردن مو بسیار کمتر و قابل چشم‌پوشی است. درمان با کراتین به افرادی که مستعد آلرژی هستند، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

اگر قصد دارید بوتاکس را تجربه کنید، مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید و با توجه به قیمت و سایر نکات مد نظرتان، بهترین روش را برای درمان موهای آسیب‌دیده انتخاب کنید.

بوتاکس مو بهتره یا کراتینه - بوتاکس مو چیست؟

بوتاکس مو بهتره یا کراتینه؟

کراتینه مو برای موهای ضخیم، آسیب دیده و وز مناسب است و برای موهای نازک، صاف، و کم پشت کاربردی ندارد. زمانی که از روش کراتینه مو استفاده می کنید، موهای شما صاف، عاری از فر، براق و قابل کنترل تر می شود. موهای کراتینه شده حتی اگر در معرض رطوبت قرار بگیرند هم وز و مجعد نمی شوند و حالت خود را حفظ می کنند. اما اگر موهای شما متخلخل باشد و از مواد شمیایی زیادی برای درمان یا زیبایی استفاده کرده باشد، ماندگاری زیادی نخواهند داشت و موهای شما حالت خود را از دست خواهند داد. همچنین، کراتینه کردن مو برای زنان باردار، زنان شیرده و کودکان زیر ۱۲ سال توصیه نمی شود.

اما بوتاکس مو برای تمام انواع و اشکلا مختلف مو مانند موهای مجعد، صاف، ضخیم یا کم پشت و … مناسب است. به ویژه، اگر موهای بسیار بلند، فر، و شکننده ای دارید و انتهای موهای شما موخوره زده است، بوتاکس مو گزینه بسیار مناسبی برایتان خواهد بود.

بوتاکس مو چقدر ماندگاری دارد؟

ممکن است بخواهید بدانید که بوتاکس مو چقدر ماندگاری دارد و چه زمانی می توانید نتیجه آن را مشاهده کنید. به طور کلی باید بگوییم که برای مشاهده بهترین اثر بوتاکس روی موهایتان چند هفته صبر کنید. اما ماندگاری اثرات بوتاکس به طور متوسط بین ۱ تا ۳ ماه خواهد بود. مدت زمان اثر بوتاکس بسته به محصولی که استفاده کرده اید و نحوه نگهداری از موهای تحت درمان با بوتاکس متفاوت خواهد بود. البته این مدت زمان به نحوه مراقبت از موهای شما بستگی دارد. اگر از شامپوهای نامناسب، رنگ و دکلره و … استفاده کنید ماندگاری اثر بوتاکس را پایین آورده و نیاز به درمان مجدد خواهید داشت.

مراقبت های بعد از بوتاکس مو

۱. بلافاصله بعد از بوتاکس موهایتان را نشویید

برخلاف درمان‌های سنتی کراتینه، زمان خاصی برای شستن موهایتان پس از درمان وجود ندارد. دستورالعمل‌ها بسته به نوع محصول متفاوت است. اگرچه برخی دستورالعمل ها می گوید که می توانید موهای خود را در همان روز بشویید، اما توصیه می کنیم حداقل دو روز پس از انجام بوتاکس مو از شستن موهای خود خودداری کنید تا جذب محصول به حداکثر برسد. هر چه بیشتر صبر کنید، جذب درمان بیشتر می شود.

اثرات بوتاکس مو در صورت شستشوی بیش از حد موها سریعتر از بین می رود. برای حفظ نتایج، از شستن مکرر موها خودداری کنید و اگر بعد از شامپو کردن پوست سرتان به سرعت چرب شد، از شامپوی خشک استفاده کنید.

ماسک مو بعد از بوتاکس - بوتاکس مو چیست؟

۲. از ماسک مو استفاده کنید

هفته ای یکبار از ماسک مو استفاده کنید تا رطوبت بیشتری به موهایتان بدهد و استحکام و نرمی را به موهایتان بازگرداند. یک ماسک موی جوان کننده را انتخاب کنید که حاوی کراتین هیدرولیز شده، روغن آرگان، اسید هیالورونیک و سرامید باشد تا موهای آسیب دیده را ترمیم کند و به تقویت مجدد تارهای شما کمک کند.

همچنین، می توانید از ماسک موهای خانگی استفاده کنید و با هزینه کم و مواد گیاهی و در دسترس یک ماسک موی مفید و مغذی را مخصوص موهای خود تهیه کنید.

۳. از شامپوهای مناسب استفاده کنید

استفاده از شامپوهای معمولی بعد از بوتاکس مو توصیه نمی شود. شامپوی بعد از درمان شما باید ملایم، با pH متعادل و فاقد سولفات های خشن باشد. برچسب بطری شامپوی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که محصول فاقد سدیم لوریل سولفات، سدیم لورت سولفات و کلرید سدیم است. یک شامپو با pH متعادل (pH ۵.۵) انتخاب کنید تا کوتیکول های مو را بسته و صاف نگه دارد.

 • شامپوهای مخصوص موهای بوتاکس شده باید همان شرایط لازم برای شامپوهای موهای کراتینه شده را رعایت کنند.
 • نرم‌کننده‌ای انتخاب کنید که دارای روغن‌های طبیعی، پروتئین‌های هیدرولیز شده و عصاره‌های گیاهی باشد.
سشوار بعد از بوتاکس - بوتاکس مو چیست؟

۴. استفاده از سشوار را فراموش نکنید

بعد از هر بار استحمام موهای خود را با حوله و با ملایمت خشک کنید. سپس از حرارت ملایم سشوار برای خشک کردن کامل آن استفاده کنید. این کار برای ماندگاری اثر درمان بوتاکس روی موهای شما ضروری است. اما دقت کنید که حتما از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید و سشوار را خیلی به موهای خود نزدیک نکنید. همچنین، بهتر است که محصولات محافظ حرارتی مو و روغن های آبرسان مو استفاده کنید تا از بروز آسیب به مو جلوگیری کرده و به حفظ رطوبت بیشتر موهایتان کمک کنید.

بوتاکس مو چه مارکی خوبه؟

امروزه محصولات بسیار متنوع و متفاوتی برای بوتاکس مو تولید می شوند که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. شما باید مارک بوتاکس مناسب را با توجه به ویژگی و نوع موهای خود انتخاب کنید که البته این کار ممکن است برای شما سخت باشد. بنابراین بهتر است انتخاب مارک بوتاکس را به یک متخصص بسپارید. متخصصان حرفه ای می توانند بوتاکس های با کیفیت و اصل را تشخیص داده و نوع مناسب برای موهای شما را انتخاب کنند. انواع مارک خوب و باکیفیت بوتاکس مو عبارتند از:

 • بوتاکس مو آلتراگو
 • بوتاکس مو فرامسی
 • بوتاکس مو مارک سیلکی
 • بوتاکس مو نوول
 • بوتاکس مو مجستیک
 • بوتاکس مو پریزمکس
 • بوتاکس مو فانولا
 • بوتاکس مو گلوبال
 • بوتاکس مو پرسونال
 • بوتاکس مو لورال
 • بوتاکس مو اسمارت پروتکشن
شامپو برای موهای بوتاکس شده - بوتاکس مو چیست؟

بهترین شامپو برای موهای بوتاکس شده

اگر موهای خود را بوتاکس کرده اید، به استفاده از شامپوهای معمولی که همیشه استفاده می کرده اید، فکر نکنید. شما باید یک شامپو با pH متعادل، تقریباً ۵.۵ انتخاب کنید. این شامپوها به شما کمک می کند کوتیکول ها را بسته و عاری از سولفات های قوی نگه دارید. زیرا سولفات ها اثرات بوتاکس موهای شما را از بین می برند.

عوارض بوتاکس مو

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا بوتاکس مو ضرر دارد و عوارض بوتاکس مو چیست. در حالی که بوتاکس موضعی برای تزریق مو برای تقویت مو و بهبود ظاهر آن در نظر گرفته شده است، گاهی اوقات برعکس آن اتفاق می افتد. بیشتر کارشناسان استفاده از این درمان‌ها را بیش از سه تا چهار بار در سال توصیه نمی‌کنند. در غیر این صورت ممکن است شکستگی، نازک شدن و تیرگی مو رخ دهد.

همچنین این احتمال وجود دارد که این درمان ها موثر واقع نشوند و بسیار گران هستند. تزریق بوتاکس در پوست سر ممکن است راه حلی کوتاه مدت برای موهای چرب یا موخوره باشد. در نهایت، بدن بوتاکس را به سیستم جذب می کند، به این معنی که فرد ممکن است حدود ۲ تا ۳ ماه پس از تزریق اولیه بوتاکس، اثر کمتری را ببیند.

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید