ترفندهای نگهداری پتوس

نگهداری پتوس به خانه شما رنگ زندگی و سرسبزی می‌بخشد. اگر به‌تازگی به فکر خرید یک گیاه آپارتمانی افتاده‌اید و دوست دارید گیاهی با رشد سریع داشته باشید، بدون شک نگهداری پتوس یک راه عالی‌ست.

همه عاشقان گل و گیاه، یک گیاه مورد علاقه دارند و می‌خواهند از آن به‌خوبی مراقبت کنند؛ همان‌طور که در فیلم لئون حرفه‌ای شخصیت اصلی فیلم، لئون، با وجود این‌که یک قاتل است، در مراقبت از گیاه خودش کم نمی‌گذارد و حتی آن را از یک موقعیت خطرناک نجات می‌دهد!

امروز ما قصد داریم تمام راز و رمزهای نگهداری پتوس در خانه را به شما معرفی کنیم. اگر دوست دارید مثل لئون به‌شکل حرفه‌ای از گلدان و گیاه خود مراقبت کنید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

گیاه پتوس

گیاه پتوس بومی آسیای جنوب شرقی‌ست که به عنوان یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی به دلیل نگهداری آسان شهرت دارد. از آن‌جایی که مراقبت از پتوس آسان و بی‌دردسر است، این گیاه دوست‌داشتنی راهی راحت برای افزودن مقداری رنگ سبز به خانه شماست و بسیاری از تازه‌کارها با آن شروع به پرورش گیاه می‌کنند.

نگهداری پتوس بسیار ساده است و شما می‌توانید در گلدان‌های آویزان آن‌ها را قرار دهید که به سمت پایین حالت آبشاری پیدا کنند. همچنین می‌توانید به‌صورت تنیده و پیچیده به‌هم روی دیوار حیاط یا به‌صورت افقی روی طاقچه پرورش دهید.

گیاهان پتوس برای مکان‌هایی مثل حمام یا محل کار انتخاب خوبی هستند؛ زیرا می‌توانند نور کم را تحمل کنند. این گیاهان طیف گسترده‌ای از شرایط نوری را دوست دارند و با نور کم یا زیاد می‌توانند کنار بیایند؛ اما در نور مستقیم خورشید عملکرد خوبی ندارند.

انواع پتوس

keeping pothos 02 - ترفندهای نگهداری پتوس

طیف گسترده‌ای از انواع پتوس موجود است که هر کدام دارای برگ‌های متفاوتی هستند. برخی از محبوب‌ترین انواع پتوس عبارت است از:

پتوس طلایی

این مدل محبوب از گیاه پتوس دارای برگ‌های رنگارنگ قلبی‌شکل به رنگ سبز تیره با خال‌هایی از رنگ طلایی‌ست. این مدل از پتوس به عنوان پیچک شیطان هم شناخته می‌شود. آن‌ها کاملا انعطاف‌پذیر هستند و در بین انواع پتوس رشد بیشتری دارند.

پتوس ملکه مرمری

ملکه مرمر یکی دیگر از انواع پتوس موجود در بازار است. برگ‌های آن به رنگ سبز تیره و سفید مثل یک پتوی بافتنی در هم پیچیده شده‌اند و بسیار جذاب هستند. رشد این نوع پتوس کندتر خواهد بود؛ زیرا کلروفیل کمتری در هر برگ وجود دارد. شاید نیاز باشد آن‌ها را به منبع نور نزدیک‌تر کنید تا رشد بیشتری داشته باشند.

پتوس نئون

نئون یک نوع پتوس خارق‌العاده است. برگ‌های آن مثل قلب و به رنگ سبز لیمویی روشن است. برگ‌های جوان‌تر رنگ‌ روشن‌تری دارند؛ در حالی‌که برگ‌های بالغ رنگ‌های نئونی دارند. اگر می‌خواهید پتوس شما رنگ نئونی خیره‌کننده خود را نشان دهد، آن‌ها را زیر نور زیاد پرورش دهید. در نور کم، برگ‌ها تمایل دارند کدر و تیره بمانند.

پتوس مانجولا

این نوع پتوس ابتدا توسط دانشگاه فلوریدا تولید شد. وجه تمایز اصلی بین مانجولا و سایر انواع پتوس این است که برگ‌های قلبی‌شکل مانجولا دارای لبه‌های منحنی‌شکل است که از صاف‌بودن آن جلوگیری می‌کند. در این گیاه، برگ‌ها با رنگ‌های کرم، نقره‌ای، سفید و سبز دیده می‌شوند.

پتوس مروارید و جید یا ملکه سبز

keeping pothos 03 - ترفندهای نگهداری پتوس

پتوس «مروارید و جید» یکی از زیرشاخه‌های پتوس مرمری به حساب می‌آید که شاخ و برگ آن کوچک‌تر و نازک‌تر از مرمری‌ست این نوع گیاه دارای برگ‌های سبز روشن با لبه سفید بوده و سرتاسر آن دارای رگه‌های سبز است. نگهداری پتوس مروارید و جید به نور مستقیم نیاز دارد؛ همچنین این مدل تمایل به رشد آهسته‌تری دارد.

پتوس نقره‌ای یا ساتین

این نوع پتوس دارای شاخ و برگ سبز تیره با خال‌های نقره‌ای‌ست که برگ‌های آن کوچک‌تر از سایر انواع دیگر هستند. برای پدیدارشدن خال‌های نقره‌ای، هنگام نگهداری پتوس نقره‌ای مطمئن شوید که گیاه زیر نور درخشان و در عین حال غیر مستقیم باشد.

پتوس ملکه برفی

بعضی‌ها پتوس ملکه برفی را با ملکه مرمری اشتباه می‌گیرند. برگ‌های این پتوس رنگ کرم/سفید خیره‌کننده دارند و با رگه‌های نازک سبز تزئین شده‌اند. برای نگهداری پتوس ملکه برفی در خانه، نیاز به نور غیر مستقیم و روشن دارید.

پتوس بلک

این نوع خاصی از پتوس است که برگ‌های قلبی‌شکل تیره‌ای دارد و معمولا رنگ برگ‌هایش متمایل به آبی تیره است. نگهداری پتوس بلک نیاز به زمان بیشتری دارد و برای رشد آن باید صبور باشید.

روش نگهداری پتوس مشکی

پتوس بلک به دمای ۲۰ تا ۲۴ درجه برای رشد نیاز دارد و نباید به آن گرما برسد. این گیاه نیاز به نور کمی دارد و برای نگهداری پتوس بلک در منزل باید نور متوسط رو به کم را در نظر بگیرید. آبیاری این گیاه نباید خیلی زیاد یا خیلی کم باشد وگرنه خراب می‌شود.

تقویت کننده گل پتوس

در حالی‌که انواع مختلف گیاهان پتوس، ظاهر مشترکی دارند، اما همه آن‌ها نیازهای متفاوتی دارند. همیشه بهترین کار این است که در نگهداری پتوس دقت کنید و نیازهای آن را برآورده کنید. برای حفظ تمام ویژگی‌های زیبا و جذابی که پتوس به فضای شما ارائه می‌دهد، به فاکتورهای متعددی نیاز است که عبارتند از:

  • میزان دما
  • مکان نگهداری پتوس
  • شرایط محیطی مثل گرما و رطوبت
  • شرایط نور و سطوح نور (نور خورشید مستقیم، نور غیر مستقیم، نور زیاد)
  • برنامه آبیاری منظم
  • کود مناسب
  • مخلوط خاک با زهکشی مناسب

برای برآوردن نیازهای غذایی گیاه پتوس از یک کود پایه متعادل مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. یک کود متعادل با غلظت و نسبت NPK برابر ۲۰-۲۰-۲۰ تنظیم شده است. در مورد خریدن این نوع کود می‌توانید از فروشندگان گل و گیاه آپارتمانی کمک بگیرید.

علت زرد شدن پتوس

شایع‌ترین علت زردشدن برگ‌ها در بین گیاهان پتوس، رطوبت نامناسب خاک به‌ویژه آبیاری بیش از حد است. فقط زمانی گیاه پتوس خود را آبیاری کنید که ۲۵ درصد خاک گلدان خشک شده باشد. خاک باید مرطوب بماند اما خیلی خیس نباشد.

در فصل زمستان می‌توانید بین دو آبیاری اجازه دهید گیاه کمی بیشتر خشک شود؛ اما مطمئن شوید که رطوبت اطراف گیاه را با آب‌پاش یا سینی زیر گلدان افزایش دهید. تامین رطوبت مناسب و پایدار خاک در نگهداری پتوس مهم است. آبیاری‌نکردن به‌موقع و منظم می‌تواند استرس ایجاد کند و باعث زردشدن برگ‌های پتوس شود.

نگهداری پتوس در آب

keeping pothos 04 - ترفندهای نگهداری پتوس

تنها چیزی که برای شروع نگهداری پتوس در آب نیاز دارید یک شاخه از پتوس سالم، ظرف شیشه‌ای و کود مایع است. ظرف شما می‌تواند شیشه شفاف یا رنگی باشد. شیشه شفاف برای رشد پتوس در آب به‌خوبی عمل می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد ریشه‌ها را به‌راحتی ببینید؛ اما در شیشه رنگی، جلبک‌هایی را که به‌آرامی رشد می‌کنند نمی‌بینید.

طول گیاه پتوس را به ۳ یا ۴ شاخه تقسیم کنید. برگ‌های قسمت پایین را جدا کنید؛ زیرا برگ زیر آب می‌پوسد. ظرف را پر از آب کنید. آب لوله‌کشی مناسب است؛ اما اگر آب شما کلر زیادی دارد، قبل از این‌که پتوس را داخل آن قرار دهید بگذارید ۱ یا ۲ روز بماند تا مواد شیمیایی تبخیر شوند.

چند قطره کود مایع به آب اضافه کنید و همیشه به یاد داشته باشید مقدار کود باید خیلی کم باشد. گیاه پتوس را در آب قرار دهید و مطمئن شوید تمام ریشه‌ها زیر آب هستند. پتوس را در نور غیر مستقیم قرار دهید. هر ۲ تا ۳ هفته آب داخل ظرف را تعویض کنید تا هرگونه جلبک از بین برود. هر ۴ تا ۶ هفته یکبار کود را به پتوس اضافه کنید و آب دهید.

قیمت گل پتوس

قیمت گیاه پتوس همراه با گلدان از ۵۰ هزار تومان شروع می‌شود و تا ۴۰۰ هزار تومان ادامه دارد (البته متاسفانه میزان تورم لحظه‌ای را هم باید در نظر گرفت!). بسته‌به سایز گیاه پتوس و مدل گلدان آن، قیمت‌های متفاوتی وجود دارد.

سخن آخر

پتوس یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا و حذف سموم از خانه است. همچنین ناسا گلدان پتوس را در لیستی از گیاهان توصیه‌شده برای تصفیه هوا گنجانده است. با توجه به این موارد، نگهداری پتوس و خرید آن یک روش عالی برای سم‌زدایی از منازل به حساب می‌آید و هر فردی باید این گیاه را در منزل خود داشته باشد. شما کدام‌یک از مدل‌های پتوس را در خانه نگهداری می‌کنید؟ گیاه آپارتمانی مورد علاقه شما کدام است؟ منتظر نظرات زیبای شما هستیم.

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید