تفاوت لوسیون،‌ کرم، ژل و پماد

هنگامی که به دنبال یک مرطوب کننده یا درمان کننده پوست هستید، معمولاً با چهار نوع محصول اصلی اعم از پماد، کرم، لوسیون و ژل روبرو می‌شوید. نسبت‌های مختلف آب و روغن، به این مواد بافت منحصر به‌ فردی می‌دهند که می‌توانند بر هدف مورد نظر تأثیر بگذارند. به بیان دیگر، انتخاب بین پماد، کرم، لوسیون یا به نوع مشکل پوستی شما بستگی دارد.

ممکن است یک محصول خاص بهترین گزینه برای تمام نیازهای مراقبت از پوست شما نباشد. به علاوه، از آنجایی که برخی از این محصولات بافت‌های سنگین‌تری نسبت به سایرین دارند، باید آنها را براساس نوع پوست خود انتخاب کنید. در این بررسی اطلاعات ضروری را پیدا خواهید کرد که می‌توانند به شما کمک کنند تا تفاوت ژل و لوسیون، با کرم و پماد را بهتر درک کنید.

تفاوت بین کرم و پماد چیست؟

هم کرم‌ها و هم پمادها می‌توانند کاربردهای دارویی یا آرایشی داشته باشند. تفاوت اصلی بین این دو در نسبت بین روغن و آب نهفته است. در حالی که یک کرم دارای مقادیر مساوی روغن و آب است، پمادها حاوی حدود ۸۰ درصد روغن می‌باشند.

چند تفاوت دیگر عبارتند از:

جذب

  • کرم‌ها: کرم‌ها به دلیل آب زیاد به راحتی جذب می‌شوند، بنابراین می‌توانند مناطق وسیعی از پوست را بپوشانند. محتوای روغن کرم‌ها همچنین به این معناست که روی سطح پوست شما می‌مانند تا در برابر از دست دادن رطوبت محافظت کنند که آنها را برای درمان پوست خشک، بثورات یا ضایعات پوستی ایده آل می‌کند.
  • پمادها: از بین تمام محصولات پوستی، پمادها حاوی بیشترین چربی هستند. پمادها به جای اینکه بلافاصله جذب شوند، روی پوست شما می‌مانند تا محافظت بیشتری در برابر از دست دادن رطوبت و عناصری مانند هوای سرد یا خشک ارائه دهند. ترکیبات رایج موجود در پمادها شامل روغن معدنی و نفت هستند.

ointment cream lotion gel 06 - تفاوت لوسیون،‌ کرم، ژل و پماد

ثبات

  • کرم‌ها: اینها بافتی صاف با قوام ضخیم‌تری نسبت به لوسیون‌ها دارند و معمولاً روان تر هستند. کرم‌ها می‌توانند بدون چربی و تا کمی چرب باشند.
  • پمادها: اینها قوام ضخیم‌تری نسبت به کرم‌ها دارند اما ممکن است کمی دورتر روی پوست شما پخش شوند. پمادها تمایل دارند احساس چربی یا حتی چسبندگی داشته باشند.

ظاهر

  • کرم‌ها: به دلیل نسبت روغن به آب، کرم‌ها به اندازه کافی ضخیم هستند تا شکل خود را حفظ کنند، چه از لوله فشرده شده باشند و چه از شیشه خارج شوند. یک مطالعه قدیمی تر در سال ۲۰۰۵ که طبقه‌ بندی‌های مبتنی بر علم و سیستماتیک برای داروهای موضعی به دست آورد، کرم‌ها را مات و چسبناک توصیف کرد.
  • پمادها: پمادها می‌توانند مات یا شفاف باشند. پمادها مانند کرم‌ها شکل خود را به خوبی حفظ می‌کنند.

ویژگی‌های دیگر

  • کرم‌ها: کرم‌های مرطوب کننده روزانه معمولاً در شیشه فروخته می‌شوند. کرم‌های درمانی مانند هیدروکورتیزون برای گزش حشرات و بثورات، اغلب به صورت لوله ای عرضه می‌شوند. ظرف محصول به طور کلی به نواحی بدن که محصول برای آن در نظر گرفته شده است، بستگی دارد. به عبارت دیگر، مواردی که برای مناطق کوچک در نظر گرفته شده اند، احتمالاً به جای شیشه در یک لوله قرار می‌گیرند.
  • پمادها: شما معمولاً داروهایی مانند آنتی بیوتیک برای عفونت‌ها یا کورتیکواستروئیدها برای پسوریازیس را به شکل پماد پیدا خواهید کرد. پمادها برای مدت طولانی‌تری روی سطح پوست شما باقی می‌مانند که به اطمینان از جذب حداکثری محصول کمک می‌کنند. پوست‌های بسیار خشک نیز ممکن است به همین دلیل از مرطوب کننده‌ها به شکل پماد بهره مند شوند.

ointment cream lotion gel 05 - تفاوت لوسیون،‌ کرم، ژل و پماد

تفاوت بین لوسیون و کرم چیست؟

بسیاری از مردم کرم‌ها و لوسیون‌ها را تقریباً یک محصول می‌دانند اما فرمولاسیون آنها بسیار متفاوت است. باز هم، کرم‌ها حاوی مقادیر مساوی روغن و آب هستند. از سوی دیگر، لوسیون‌ها حاوی آب بسیار بیشتری نسبت به روغن می‌باشند، اگرچه برخی ممکن است حاوی الکل نیز باشند. همچنین می‌توانید لوسیون‌های بدون روغنی را پیدا کنید که ممکن است برای پوست‌های مختلط، چرب یا مستعد آکنه ایده آل باشند.

در هر صورت، لوسیون‌ها قوام بسیار نازکی نسبت به کرم‌ها دارند. کرم‌ها همچنین به سرعت جذب پوست می‌شوند و باقیمانده بسیار کمی از خود باقی می‌گذارند. این بدان معناست که کرم‌ها معمولاً برای استفاده روزانه خوب عمل می‌کنند، به خصوص اگر پوست معمولی تا چرب دارید. اگر هم پوست چرب و هم حساس دارید، لوسیون بدون الکل، عطر یا مواد نگهدارنده که ممکن است پوست شما را تحریک کند را انتخاب کنید.

ژل‌ها چه تفاوتی دارند؟

محصولات ژل مانند معمولاً حاوی ترکیبی از سلولز، آب و الکل هستند. همچنین می‌توان محصولات ترکیبی ژل-لوسیون را پیدا کرد که بسیار شبیه یک لوسیون است. ژل‌های بدون روغن معمولاً برای پوست‌های بسیار چرب خوب هستند زیرا آنها آبرسانی می‌کنند بدون اینکه باقی مانده و چربی اضافی روی پوست شما باقی بمانند. همچنین ممکن است متوجه شوید که ژل‌ها در ماه‌های گرم و مرطوب تابستان به خوبی به عنوان مرطوب کننده صورت عمل می‌کنند.

با این حال، اگر پوست خشکی دارید، ممکن است از ژل‌ها سود زیادی نبرید زیرا ممکن است پوست شما این محصولات را به سرعت جذب کند که هیچ مانع رطوبتی باقی نماند. حتماً برچسب محصولات را با دقت بخوانید، به خصوص اگر پوست حساسی دارید و از هرگونه محصول ژل حاوی الکل یا عطر خودداری کنید.

ointment cream lotion gel 04 - تفاوت لوسیون،‌ کرم، ژل و پماد

بالم‌ها چه تفاوتی دارند؟

در دنیای مراقبت از پوست، بالم یکی دیگر از فرمولاسیون رایج است. این محصولات بسیار ضخیم، تقریباً جامد هستند و ممکن است بافت مومی داشته باشند. بالم‌ها به جای آب مورد استفاده در کرم‌ها و لوسیون‌ها، حاوی مواد پایه مانند روغن‌های چرب و موم‌ها می‌باشند.

بالم‌ها بسیار غلیظ هستند زیرا مواد پرکننده لازم برای محصولات مبتنی بر آب ندارند. مانند پمادها، بالم‌ها به سرعت توسط پوست شما جذب نمی‌شوند. در عوض، آنها مانعی برای مسدود کردن رطوبت ایجاد می‌کنند. این باعث می‌شود بالم‌ها گزینه خوبی برای مناطق مستعد خشکی شدید مانند بند انگشتان و آرنج باشند.

از بین تفاوت لوسیون،‌ کرم، ژل و پماد کدام یک را استفاده کنیم؟

برای یک داروی موضعی تجویزی، یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی معمولاً تعیین می‌کند که آیا ممکن است از یک پماد یا کرم بیشترین سود را ببرید. اگر در حال انتخاب یک محصول بدون نسخه (OTC) هستید، مزایا و تفاوت‌های کلیدی هر نوع محصول را در نظر بگیرید.

پماد

پمادها ممکن است برای پوست بسیار خشک خوب عمل کنند زیرا فرمول ضخیم و روغنی آنها به حفظ رطوبت کمک می‌کند. برای مثال می‌توانید از پماد برای دست و پا و کرم یا لوسیون رقیق کننده برای صورت و بقیه بدن خود استفاده کنید. استفاده از پماد پس از شستن مکرر دست‌ها نیز می‌تواند به محافظت از پوست و جلوگیری از خشک شدن دست‌ها کمک کند.

  • «Aquaphor» و «Eucerin» دو نمونه از پمادهای بدون نسخه هستند که از پوست‌های خشک یا ترک خورده محافظت می‌کنند. اینها همچنین می‌توانند به تسکین تکه‌های اگزما و پسوریازیس کمک کنند.
  • باسیتراسین، نئوسپورین، پلی‌سپورین و سایر آنتی‌بیوتیک‌های موضعی بدون نسخه می‌توانند در صورت داشتن زخم، سوختگی یا ساییدگی جزئی پوست، از عفونت جلوگیری کنند.

ointment cream lotion gel 02 - تفاوت لوسیون،‌ کرم، ژل و پماد

کرم

کرم‌ها می‌توانند برای پوست‌های خشک نیز به خوبی کار کنند، اگر نمی‌خواهید احساس چربی که بسیاری از محصولات مبتنی بر روغن از خود به جا می‌گذارند را داشته باشید، این جایگزین بهتری است. این به ویژه در مورد کرم‌های دست صادق است.

در حالی که پمادها برای لکه‌های پوستی بهترین کار را دارند، آب موجود در کرم‌ها آنها را برای استفاده گسترده مفیدتر می‌کند. اگر پوست معمولی، خشک یا حساسی دارید، ممکن است متوجه شوید که مرطوب ‌کننده‌های مبتنی بر کرم سطح خوبی از آبرسانی را فراهم می‌کنند، اگرچه ممکن است ترجیح دهید در طول ماه‌های گرم تابستان از لوسیون استفاده کنید.

لوسیون

لوسیون‌ها معمولاً برای پوست‌های مختلط یا معمولی که به محتوای روغن موجود در کرم‌ها یا پمادها نیازی ندارند، خوب عمل می‌کنند. یک راه برای تشخیص کرم از لوسیون چیست؟ بررسی کنید که روی برچسب «بدون روغن» یا «سبک وزن» نوشته شده است. این نوشته‌ها معمولاً به یک لوسیون اشاره دارند.

بطری‌های لوسیون نیز اغلب دارای پمپ هستند، در حالی که اغلب کرم‌ها در شیشه فروخته می‌شوند. بیشتر کرم‌ها آنقدر غلیظ هستند که نمی‌توان آنها را پمپ کرد. اگر پوست شما مستعد آکنه است، لوسیونی را انتخاب کنید که غیر کومدوژنیک باشد. این بدان معناست که این محصول کمتر احتمال دارد منافذ شما را مسدود کند.

ointment cream lotion gel 03 - تفاوت لوسیون،‌ کرم، ژل و پماد

ژل

اگر پوست چرب‌تری دارید یا می‌خواهید سوختگی را درمان کنید، ممکن است از یک محصول مبتنی بر ژل استفاده نمایید. نرخ جذب بالای ژل‌ها می‌تواند به طور کلی احساس چربی کمتری در پوست شما ایجاد کند و به کاهش احتمال جوش کمک نماید. اگر پوست حساس یا خشکی دارید، به طور کلی بهتر است از استفاده از ژل به عنوان مرطوب کننده معمولی خود اجتناب کنید.

محصولات ژل مانند ممکن است باعث تحریک و خشکی بیش از حد شوند. ژل آلوئه ورا می‌تواند به درمان آفتاب سوختگی کمک کند. آفتاب سوختگی به خوبی به ژل آلوئه ورا پاسخ می‌دهد، این تا حدی به دلیل سرعت جذب سریع محصول است. به علاوه، محتوای طبیعی اسید سالیسیلیک موجود در آلوئه ورا دارای اثر ضد باکتریایی و ضد التهابی است.

کلام آخر

انتخاب محصول موضعی مناسب می‌تواند به نوع پوست شما و همچنین میزان آب و روغن محصول بستگی داشته باشد. پمادها حاوی بیشترین میزان روغن هستند و برای پوست‌های بسیار خشک و ترک خورده بهترین انتخاب می‌باشند. کرم‌ها مقداری روغن دارند، در حالی که لوسیون‌ها و ژل‌ها، حاوی آب بیشتری هستند.

ممکن است برای یافتن محصول مناسب با نوع پوست و نیازهای فعلی کمی آزمون و خطا طول بکشد. اگر طیف وسیعی از محصولات را امتحان کرده‌اید و هنوز به نتایج مورد نظر خود نرسیده اید، یک متخصص پوست می‌تواند راهنمایی‌های شخصی تر ارائه دهد.

 

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید