راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی ، واژن و مقعد در مردان و زنان

زگیل تناسلی،واژن و زگیل مقعد یکی از شایع ترین بیماری های عفونی پوستی است که در گروه بیماری های آمیزشی (STD) قرار می گیرد. که یکی از راه های انتقال زگیل تناسلی در اثر تماس مستقیم پوست با پوست افراد آلوده منتقل می شود و از آنجایی که این عفونت در ناحیه ی تناسلی و مقعد افراد به وجود می آیند تنها روشی که می تواند آن را انتقال دهد برقراری ارتباط جنسی با فرد آلوده به ویروس اچ پی وی زگیل تناسلی است.

با توجه به تغییر الگوهای رفتاری و دگرگونی عادات جنسی افراد در جوامع امروزی سن آغاز فعالیت های جنسی به شدت کاهش یافته و به مرز ۱۲ سال رسیده است. از همین روی تخمین زده می شود که بسیاری از افرادی که در فاصله ی سال های ۱۲ تا ۳۶ زندگی خود به سر می برند آسیب پذیر ترین گروه انسانی در برابر این ویروس به شمار می روند.

آیا زگیل تناسلی، واژن و مقعد فقط از طریق برقراری ارتباط جنسی بین افراد منتقل می شوند؟

Genital wart 2 - راه های انتقال زگیل تناسلی

مطالعات و بررسی ها نشان می دهد که این بیماری جزء شایع ترین و فراگیرترین بیماری های آمیزشی می باشد و افراد زیادی درگیر آن هستد، شاید یکی از بزرگترین سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود این باشد که این عفونت ها از چه طریقی منتقل می شوند و آیا تنها راه انتقال آن فقط ارتباطات جنسی است؟

پاسخ مثبت است. همانطور که در مطلب بالا هم ذکر کردیم این عارضه در نواحی به وجود می آید که در طی رفتارهای جنسی درگیر هستند.

این نواحی به شرح زیر است:

 • ناحیه ی تناسلی که در رابطه ی جنسی واژینال درگیر می باشد.
 • ناحیه ی مقعد که در رابطه ی جنسی مقعدی درگیر می باشد.
 • ناحیه‌ی دهان، لبها ، زبان و گلو که در رابطه‌ی جنسی دهانی درگیر می‌باشند.

تیپ هایی از ویروس ایدز که باعث ایجاد زگیل تناسلی، زگیل واژن و زگیل مقعد می شود فقط در این ۳ ناحیه از بدن قادر به زندگی و فعالیت هستند از این رو تماس پوستی با این نواحی امری معمول نیست و فقط در حین برقراری روابط جنسی چنین امری رخ می‌دهد.

عوامل موثر در انتقال زگیل تناسلی ، واژن و مقعد

برخی عوامل وجود دارند که در روند انتقال زگیل تناسلی و ابتلای به ویروس HPV تاثیر گذار هستند و شرایطی را ایجاد می کنند که شخص ممکن است بدون برقراری رابطه ی جنسی به زگیل های تناسلی آلوده شود.

 • افرادی که دارای سیستم ایمنی بدنی ضعیفی هستند به طور طبیعی در برابر عوامل بیماری زا آسیب پذیر هستند، از این رو به راحتی می توانند حتی بدون برقراری رابطه ی جنسی به این بیماری مبتلا شوند. چنین افرادی فاقد قدرت دفاعی لازم در برابر چنین ویروس هایی هستند و با رعایت نکردن نکات بهداشتی در معرض چنین خطراتی قرار دارند. مبتلایان به ایدز و انواع بیماری های خود ایمنی در این دسته قرار می گیرند.
 • افرادی که از قرص های بارداری به طور مرتب استفاده می‌کنند در برابر چنین بیماری هایی آسیب پذیرترند.
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها به مدت طولانی
 • افرادی که عمل های پیوندی داشته اند و عضو جدیدی دریافت کرده اند در برابر این بیماری آسیب پذیرترند.
 • افرادی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.
 • کودکانی که مادر یا پدر آنها به این بیماری دچار می باشد. .
 • استفاده از لباس زیر، حوله و وسایل شخصی فرد آلوده به زگیل تناسلی.
 • افرادی که تحت شیمی درمانی یا پرتو درمانی قرار گرفته اند.
 • بیماران مبتلا به انواع بیماری های عفونی و پوستی که زخم های باز بر روی بدن خود دارند.
 • برخورد دست و دستکش آلوده به ویروس به پوست ناحیه تناسلی، مقعد، واژن و دهان

علت ایجاد زگیل تناسلی ، واژن و مقعد در مردان و زنان

زگیل تناسلی نوعی عفونت است که در اثر یک نوع ویروس  DNA دار به نام HPV ایجاد می‌شود. این ویروس که با نام پاپیلومای انسانی هم شناخته می شود بیش از ۱۰۰ تیپ مختلف دارد که هر تیپ رفتار خاصی را از خود نشان می دهد.

به طور کلی تنها علت زگیل تناسلی ، واژن و مقعد ویروس ایدز می‌باشد.

این بیماری شاخه ای از انواع عفونت ها می باشد که فقط در ناحیه تناسلی و مقعد انسان می تواند رشد کند و فعالیت خود را ادامه دهد و در سایر نقاط بدن قادر به حیات نیست. البته در صورت برقراری ارتباط جنسی دهانی این ویروس می تواند در نواحی لب ها، دهان ، زبان و گلو هم باعث ایجاد زگیل شود.

انتقال زگیل تناسلی ، واژن و مقعد از راه اپیلاسیون

waxing - راه های انتقال زگیل تناسلی

زدودن موهای زائد تاثیر زیادی در زیبایی و سلامتی افراد دارد. به همین دلیل افراد راه های زیادی را برای انجام آن به کار می برند. اپیلاسیون یکی از آسان ترین و متداول ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد است. که به وسیله ی موم داغ و پد موهای زائد بدن به راحتی ریشه کن می شود.

از آنجایی که انجام این کار در منزل با درد سرهای زیادی همراه است افراد به خصوص خانم ها تمایل دارند که این کار را در سالن های زیبایی انجام دهند.

ولی سوالی در این میان وجود دارد که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کند.

آیا از راه انجام اپیلاسیون امکان انتقال زگیل تناسلی وجود دارد؟

سالن های زیبایی و آرایشگاه ها یک مکان عمومی است که افراد زیادی در آن رفت و آمد می کنند. تمامی اشیا و ابزارهایی که در سالن های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند ۱ بار مصرف نیستند و طبیعی است که ابزارهای مشترک هم وجود دارد.

ولی باید بگوییم که انتقال زگیل تناسلی ، واژن و مقعد از طریق اپیلاسیون بسیار ضعیف و ناچیز است و به ندرت به چنین موردی می توان دست یافت.

در هر صورت نگرانی از بابت انجام این کار برای شما وجود ندارد ولی شرایط زیر را در نظر بگیرید:

 • سالن زیبایی را برای انجام اپیلاسیون انتخاب کنید که تمیز و معتبر باشد.
 • تمامی ابزار و وسایل مورد استفاده از نوع ۱ بار مصرف انتخاب شده  باشد.
 • انجام اپیلاسیون نقاط حساس بدن مانند بیکینی را خودتان در منزل انجام دهید و به دست شخص دیگری نسپارید.

اگر استرسی در این رابطه دارید یا بدن شما به هر علتی دارای سیستم ایمنی ضعیفی است سعی کنید تا آنجا که می توانید خودتان در منزل اپیلاسیون را انجام دهید.

انتقال زگیل از راه دهان

Wound transfer from the mouth - راه های انتقال زگیل تناسلی

دهان یکی از اعضایی است که در برابر این عفونت به عنوان یک عضو آسیب پذیر مطرح است.

فردی که تجربه ی برقراری ارتباط جنسی دهانی دارد ممکن است باعث انتقال زگیل از راه دهان شود و زگیل هایی را در نواحی زیر مشاهده کند:

 • دهان
 • لب ها
 • زبان
 • گلو

شکل، اندازه و رنگ زائده های این نواحی با زگیل های تناسلی ناحیه ی مقعد، واژن و اندام های تناسلی هیچ فرقی ندارد و با همان شکل و پراکندگی در ناحیه ی دهان دیده می شود. زگیل های دهان بسته به اینکه به کدام تیپ از ویروس  HPV آلوده هستند می توانند شرایط مختلفی را برای بیمار به وجود بیاورند.

به طور کلی زگیل های دهان دو حالت زیر را ایجاد می شود:

 • برخی در حد زگیل های ساده هستند و خود به خود از بین می‌روند و مشکل خاصی به دنبال ندارند.
 • برخی از زگیل ها در اثر تیپ های پرخطر ویروس HPV به وجود آمده اند، از این رو علاوه بر ایجاد زگیل های در ناحیه ی دهان باعث به وجود آمدن سرطان هایی مانند سرطان زبان، دهان و حنجره می‌شوند.

 

 

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید