رایج‌ترین و مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون

مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون چیست؟ چگونه علت خرابی پنل تلویزیون را بفهمیم؟ چطور از خراب‌شدن پنل تلویزیون جلوگیری کنیم؟ این موارد تنها بخشی از سوال‌های کاربران در مورد علت‌یابی ایرادات پنل‌های تلویزیون است.

علت خرابی پنل تلویزیون می‌تواند با موارد متعددی در ارتباط باشد. دانستن این دلایل می‌تواند در مورد رفع این مشکل به شما کمک شایانی کند؛ همچنین می‌تواند در جلوگیری از بروز این اتفاق موثر واقع شود. امروز به بررسی مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون می‌پردازیم. اگر این موضوع یکی از دغدغه‌های شماست، پیشنهاد می‌کنیم در مطالعه این مطلب با ما همراه باشید.

علایم خرابی پنل تلویزیون

  • پریدن تصویر
  • مشاهده خطوط رنگی عمودی
  • تصویر چندتایی
  • تصویر چندتکه‌شده
  • نقطه‌نقطه‌شدن صفحه نمایش
  • بنفش‌شدن صفحه

 

پنل، بیرونی‌ترین قسمت تلویزیون است و به ‌همین خاطر احتمال دارد در اثر ضربه آسیب ببیند. فلت یا پنل تلویزیون در حقیقت همان قسمتی‌ست که تصویر روی آن نمایش داده می‌شود. معمولا پنل‌های تلویزیون از جنس کریستال یا شیشه هستند که برای حفاظت بیشتر این لایه با یک فیلم پوشانده می‌شود.

دانستن مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون یکی از مواردی‌ست که در هنگام بروز این مشکل به شما در مدیریت بهتر شرایط کمک می‌کند. با دانستن آن می‌توانید از عواملی که موجب این اتفاق می‌شوند جلوگیری کنید و از این وسیله الکتریکی پرکاربرد به بهترین شکل ممکن بهره ببرید.

پنل‌های نمایش نسل جدید قابلیت‌های بسیار زیادی دارند و طراحی آن‌ها نسبت به مدل‌های قدیمی پیشرفت قابل توجهی داشته است. این روزها شاهد پنل‌های لمسی هستیم که باریک‌تر از همیشه هستند.

این موضوع زیبایی چشم‌گیر و قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای به تلویزیون‌های نسل جدید اضافه کرده است؛ با این حال، صفحات باریک و لمسی بسیار آسیب‌پذیرتر از پنل‌های قدیمی هستند. در ادامه به بررسی مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون و راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکل پرداخته‌ایم.

ضربه‌خوردن پنل

ضربه‌خوردن یا خراش‌افتادن صفحه با اجسام تیز، یکی از پرتکرارترین و مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون است. معمولا این مشکل از یک بخش کوچک شروع می‌شود و به‌تدریج به سرتاسر پنل دستگاه سرایت می‌کند. در این موارد ممکن است قسمتی از پنل سیاه یا رنگی شود. حتی احتمال دارد تلویزیون ضربه‌خورده تا چند مدت بدون مشکل جدی کار کند؛ اما معمولا تنها راه حل این مشکل، تعویض پنل است.

فشار بیش از اندازه به صفحه

این مشکل به‌عنوان رایج‌ترین علت خرابی پنل تلویزیون‌های لمسی شناخته می‌شود. دستورات لمسی پشت سرهم یا فشار بیش از اندازه دست می‌تواند به پنل آسیب بزند. اگر قصد اسباب‌کشی دارید، حتما تلویزیون خود را به‌خوبی با استفاده از ضربه‌گیرهای مخصوص بسته‌بندی کنید. فشار واردشده به پنل و وزن سایر لوازم روی آن از مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون هنگام اسباب‌کشی به‌شمار می‌رود.

افزایش سن دستگاه

یکی از مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون، بالارفتن سن دستگاه است. فرسودگی به‌صورت طبیعی در طول زمان رخ می‌دهد. هر چه بهتر از تلویزیون خود مراقبت کنید، عمر پنل آن بیشتر خواهد شد و می‌توانید تا سال‌های طولانی از این دستگاه استفاده کنید.

ثابت‌ماندن تصویر

یکی از مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون این است که دستگاه برای مدت زیادی روی یک شبکه یا یک تصویر ثابت باقی بماند. در این حالت امکان دارد رنگ قسمت‌هایی مثل قسمت آرم شبکه که همیشه در تصویر ثابت هستند به‌مرور زمان دچار سوختگی پیکسل شود.

معمولا در مواقعی که در حال تماشای همان شبکه هستید متوجه سوختن پیکسل نمی‌شوید؛ اما زمانی که شبکه را عوض می‌کنید متوجه خواهید شد که تصویر در یک قسمت مشخص به‌هم ریخته است که این موضوع به این معناست که پنل تلویزیون شما مشکل پیدا کرده است. به‌طور معمول این مشکل یک اتفاق موقتی‌ست؛ اما اگر ثابت‌ماندن تصویر به‌صورت مکرر اتفاق بیفتد، ممکن است پنل بسوزد و نیاز به تعویض پیدا کند.

سوختن پیکسل

پیکسل‌ها از اجزای اصلی هر پنل هستند و هر یک از آن‌ها باعث ایجاد رنگ می‌شوند. کنترل پیکسل‌ها به‌کمک قطعات ترانزیستور صورت می‌گیرند و در مواقعی که صفحه تلویزیون روی یک تصویر ثابت می‌ماند، پیکسل‌های آن بخش با سرعت بالاتری نسبت به سایر پیکسل‌های پنل فرسوده می‌شوند. اگر علت خرابی پنل تلویزیون سوختن پیکسل باشد، معمولا راهی به‌جز تعویض کامل پنل وجود نخواهد داشت.

پاشیدن آب

یک علت خرابی پنل تلویزیون می‌تواند ریخته‌شدن آب روی آن باشد. این موضوع موجب واردشدن آسیب‌های جبران‌ناپذیر به فلت‌های منتقل‌کننده تصویر می‌شود. نظافت غیراصولی دستگاه یکی از مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون محسوب می‌شود؛ به همین خاطر حتما هنگام تمیز‌کردن تلویزیون مطمئن شوید که آب و مایعات پاک‌کننده به پنل اصلی نفوذ نمی‌کنند.

نوسانات برق

یکی علت خرابی پنل تلویزیون  وجود نوسانات برق است. برای حل این مشکل توصیه می‌شود از کابل‌های  HDMI مرغوب و دارای شیلد با قابلیت رفع نویز استفاده کنید. بهتر است این کابل‌ها طول کوتاهی داشته باشند و از کنار کابل برق رد نشوند.

عیب‌یابی پنل تلویزیون

main reasons of television panel damage 03 - رایج‌ترین و مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون

در قسمت‌های قبلی مقاله با مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون آشنا شدیم. در این قسمت به بررسی و ریشه‌یابی بخش‌های مختلف این مشکل می‌پردازیم.

عدم نمایش تصویر با وجود پخش صدا

علت اصلی این مشکل این است که بک‌لایت پنل به‌درستی عمل نمی‌کند. بک‌لایت با تاباندن نور از پشت باعث روشن‌شدن تصویر می‌شود. اگر از فاصله بسیار نزدیک به صفحه نگاه کنید، تصاویری کاملا تاریک خواهید دید. در این شرایط معمولا نیازی به تعویض پنل نیست و تنها باید مشکل بک‌لایت را حل کنید.

نمایش خطوط رنگی عمودی روی صفحه

از رایج‌ترین دلایل نیاز به تعمیر پنل تلویزیون، مشاهده خطوط عمودی روی صفحه نمایش است. این موضوع یکی از مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون است که می‌تواند به علت‌های متفاوتی مانند واردشدن ضربه به صفحه ایجاد شود. اگر خط‌های عمودی به‌صورت سرتاسری در پنل مشاهده شوند، معمولا ایراد در تیکان و فلت‌هاست و باید پنل را تعویض کنید.

مشاهده نقاط سفید روی صفحه

وجود یک یا چند نقطه سفیدرنگ در تصویر به این معناست که پیکسل‌سوختگی رخ داده است. در این حالت اجزاء برای این که پیکسل درست رنگ‌ها را نشان دهند، درست عمل نمی‌کنند و در نتیجه یک نقطه سفید نورانی ایجاد می‌شود.

دوتایی‌شدن تصویر

یک علت خرابی پنل تلویزیون که دلیل تعداد زیادی از مراجعات به نمایندگی‌هاست، دوتایی‌شدن تصاویر نمایشی‌ست. این موضوع  می‌تواند به دو علت ایجاد شده باشد؛ یک دلیل ممکن است وجود اشکال جدی در پنل دستگاه باشد. علت دیگر این مورد اختلال در بورد TCON است.

قطع و وصل‌شدن مکرر تصویر

علت خرابی پنل تلویزیون می‌تواند منجر به پریدن لحظه‌ای تصویر شود. این مشکل در بیشتر مواقع هنگامی پیش می‌آید که همزمان از گیرنده دیجیتال و پورت HDMI استفاده می‌شود. در حقیقت دستگاه‌های دیجیتال می‌توانند با تولید نویزهای مغناطیسی روی عملکرد پنل تاثیر منفی بگذارند.

چگونه از خرابی پنل تلویزیون جلوگیری کنیم؟

main reasons of television panel damage 04 - رایج‌ترین و مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون

·       کم‌کردن کنتراست

با کاهش کنتراست تصویر یکنواخت‌تر می‌شود و پیکسل‌ها عملکردی نزدیک به‌هم خواهند داشت. این کار باعث کاهش فشار می‌شود و در بلندمدت از سوختن پنل جلوگیری می‌کند.

·       کاهش‌ نور صفحه نمایش

معمولا تنظیمات پیش‌فرض دستگاه روی بالاترین درجه روشنایی تنظیم شده است. پیشنهاد می‌شود با کم‌کردن روشنایی صفحه، عمر مفید دستگاه خود را افزایش دهید و از یکی از مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون پیشگیری کنید.

·       استفاده از تایمر

استفاده از تایمر خواب یکی از راهکارهای پیشنهادی برای زمان‌بندی عملکرد تلویزیون در ساعات پایانی روز است. اگر احتمال می‌دهید شب‌ها هنگام تماشای تلویزیون خوابتان ببرد، حتما این قابلیت را فعال کنید. روشن‌ماندن مداوم دستگاه می‌تواند باعث خرابی پنل تلویزیون در مدت‌زمان طولانی شود.

·       جلوگیری از ورود مایعات به پنل

ورود آب و مایعات دیگر به دستگاه می‌تواند موجب خرابی پنل تلویزیون شما شود. همواره هنگام نظافت دقت داشته باشید که آب به داخل پنل دستگاه نفوذ نکند. برای تمیز‌کردن تلویزیون از یک پارچه نمدار استفاده کنید تا از خطر ریختن مایعات روی پنل پیشگیری شود.

سخن پایانی

main reasons of television panel damage 05 - رایج‌ترین و مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون

در این مقاله به بررسی مهم ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون پرداختیم. آشنایی با علت خرابی پنل تلویزیون به شما کمک می‌کند تا در مواقع لزوم، بهترین تصمیم‌گیری و مدیریت بحران را داشته باشید. آسیب به پنل تلویزیون معمولا یک مشکل جدی‌ست و در اکثر مواقع تنها راه حل آن تعویض پنل است. به دلیل حساسیت بالای پنل، توصیه می‌شود به‌خوبی با مواردی که می‌توانند سلامت دستگاه شما را به‌خطر بیندازند آشنایی داشته باشید و از بروز آن‌ها پیشگیری کنید.

 

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید