عمل جراحی بینی چگونه است ؟

هزینه، مزایا و عوارض عمل جراحی بینی

احتمالا، یا با مشکل تنفسی مواجه هستید و یا از فرم ظاهری بینی خود راضی نیستید که خانه سفید را برای کسب اطلاع در زمینه جراحی بینی یا رینوپلاستی انتخاب کرده‌اید. جراحی زیبایی بینی یا تغییر شکل بینی، به عنوان رایج‌ترین عمل جراحی زیبایی در کشور شناخته می‌شود که حتی با افزایش نرخ تورم و هزینه‌های پزشکی باز هم سیر صعودی خود را طی می‌کند. ما در این مطلب قصد داریم تا هر آن چه که مربوط به عمل رینوپلاستی است را برای شما توضیح دهیم.

 

آیا شما کاندیدادی مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستید؟

یکی از سوالاتی که افراد قبل از عمل زیبایی بینی می‌پرسند در رابطه با نتیجه نهایی عمل روی بینی آنهاست. در واقع بیش از ۸۰ درصد از افراد که بینی آنها دارای فرم ظاهری متفاوتی است قادر به انجام عمل رینوپلاستی هستند، حال در بین آن ۲۰ درصد نیز افرادی هستند که عمل زیبایی با فرم صورتشان سازگار باشد. اما، نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است در خصوص دماغ‌های گوشتی و بدون استخوان است. برخی از افراد دارای بینی‌هایی بدون غضروف هستند که این داوطلبان باید اقدام به پیوند غضروف کنند که ممکن است بعد از عمل نتیجه قابل قبولی نگیرند.

بنابراین، در صورتی که دارای بینی‌های غضروفی هستید خیلی راحت می‌توانید بینی خود را به دست ماهرترین جراحان کشور بسپارید. برخی از دلایل متداول برای انجام جراحی زیبایی بینی به شرح زیر می‌باشد:

 • شکستگی تیغه بینی که موجب می‌گردد بینی در مرکز صورت قرار نداشته باشد.
 • قوز بینی در ناحیه پل بینی
 • پهن بودن بیش از حد بینی
 • نوک بینی ضخیم، نامتقارن یا بیش از حد بیرون زده که در این حالت افتادگی بینی رخ می‌دهد.
 • مشکلاتی که از لحاظ زیبایی در اثر آسیب یا ضربه ایجاد شده باشد.
 • بهبود تنفس فرد
 • تغییر ظاهر بینی متناسب با ژنتیک

nose 1 - عمل جراحی بینی چگونه است ؟

چه پزشکانی را برای عمل زیبایی بینی انتخاب کنیم؟

جراحی بینی جزو عمل‌های تهاجمی است که نتیجه آن کاملا مشخص بوده و افراد به راحتی می‌توانند با دیدن شکل ظاهری بیننی بعد از عمل به مهارت پزشک پی ببرند. البته، در برخی موارد به دلیل نامناسب بودن کلیت بینی، ماهرترین جراحان نیز قادر به عمل‌های موفق نمی‌شوند که همین مسئله می‌تواند بر روی رزومه آنها تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل است که اغلب جراحان صاحب نام از پذیرفتن بیماران با فرم بینی‌های نامناسب خودداری می‌کنند. به طور کلی راه‌های شناخت یک جراح خوب به شرح زیر است:

 • رزومه پزشک
 • پرس و جو از بیماران قبلی
 • موقعیت مکانی کلینیک
 • تعداد مراجعه کنندگان
 • میزان رضایت‌مندی مراجعه‌کنندگان قبلی
 • و …

انواع روش های جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی همانطور که گفتیم یک عمل جراحی پلاستیک تهاجمی است که هدف از آن تغییر شکل بینی یا برطرف ساختن مشکلات تنفسی و … است. این سبک از جراحی انواع مختلفی دارد، از جمله دو نوع جراحی زیبایی بینی اولیه (“باز” و “بسته”)، جراحی بینی ثانویه و جراحی بینی پرکننده که در ادامه هر یک را توضیح می‌دهیم.

 • روش جراحی بینی باز

در این روش که بیش از ۹۰ در صد از جراحی‌های بینی را شامل می‌شود پوست بینی از تیغه وسط آن که کلولا نام دارد برش داده شده و پوست و بافت نرم از ساختارهای زیرین بینی که غضروف نام دارند برداشته می‌شوند تا جراح بتواند آناتومی بینی را ببیند.

جراح پس از آن که ساختار بینی را به خوبی بررسی کرد، فرایند تراشیدن غضروف و فرم دادن به آن را مطابق به سلیقه بیمار آغاز و پس از آن پوست را به جای قبلی خود بازمی‌گرداند و آن را بخیه می‌زند.

 • روش جراحی بینی بسته

روش بسته که کمتر از آن استفاده می‌شود برای تغییرهای جزئی و غیرمهم به کار برده می‌شود. در این روش شکاف‌ها و برش‌ها در قسمت‌های داخل بینی و حفره‌های داخلی صورت می‌گیرد تا قوز و انحرافات برطرف شوند.

روش بسته هرگز برای تغییر نوک بینی مناسب نیست و جراح برای این کار نیازمند شکافتن پوست روی پل بینی است. تنها مزیتی که این روش دارد عدم برش و شکافت پوست بینی است. با این حال، کمتر جراحی از این روش برای عمل زیبایی استفاده می‌کند چراکه دسترسی او به ساختار و بافت های بینی به ویژه نوک آن کاملا محدود است.

 • جراحی زیبایی بینی ثانویه

عمل زیبایی به روش ثانویه که به جراحی زیبایی بینی تجدید نظر نیز شهرت دارد، برای اصلاح مشکلات باقی مانده یا ایجاد شده پس از جراحی بینی قبلی انجام می‌شود. اگرچه مشکلات ممکن است جزئی باشند و به راحتی اصلاح شوند، اما اغلب مشکلات عمده و پیچیده‌ای هستند، که به دلیل ضعیف شدن بافت بینی بخاطر جراحی قبلی ممکن است فرایند عمل ثانویه را برای جراح دشوارتر کند. جراحی زیبایی بینی تجدید نظر می تواند به صورت باز یا بسته انجام شود.

 • لیفت بینی با تزریق ژل

این روش جزو عمل‌های غیرتهاجمی بوده و از پرکننده‌های تزریقی (ژل یا فیلر) برای تحقق اهداف زیر صورت می‌گیرد:

 • پر کردن فرورفتگی‌های بینی
 • صاف کردن زاویه‌های تیز
 • تغییر زاویه نوک بینی
 • بازگرداندن تقارن و کوچک تر و جذاب تر نشان دادن بینی

اغلب جراحان به جای برداشتن فرورفتگی‌های بینی با انجام روش‌های باز یا بسته از یک پرکننده تزریقی برای یکنواخت کردن سطوح و پل بینی استفاده می‌کند. البته، نتایج این کار هرگز دائمی نیست. بعضی از جراحان پلاستیک ممکن است از پرکننده‌های تزریقی بافت نرم (تزریق ژل) مانند Juvederm ، Restylane یا Radiesse برای صاف کردن بی نظمی‌های بوجود آماده روی سطح بینی بعد از عمل استفاده کنند. این نوع لیفت بینی اخیرا به شدت مورد استقبال قرار گرفته است.

nose 4 - عمل جراحی بینی چگونه است ؟

جراحی بینی در نژادهای خاص (Ethnic Rhinoplasty)

یکی از فاکتورهای بسیار مهم که در عمل زیبایی بینی باید به آن توجه شود، نژاد، رنگ پوست، فرهنگ و تمامی نکاتی است که در ظاهر فرد تاثیر می‌گذارد. متاسفانه اغلب جراحان توجهی به این نکته مهم نکرده و به همین سبب اکثر بینی‌های عمل شده آنها یک شکل از آب در می‌آیند. جراحی زیبایی بینی صرفا در تغییر ظاهری و بالا بردن نوک بینی خلاصه نمی‌شود، بلکه سایر فاکتورها نظیر پهن بودن، سازگاری اندازه آن با فرم چهره و … نیز باید در اولویت کار جراح قرار گیرد.

جراحی زیبایی بینی قومیتی یک تخصص خاص است که در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای مورد توجه آمریکایی‌های آفریقایی تبار، آسیایی آمریکایی و اسپانیایی تبار قرار گرفته است. این یک روش منحصر به فرد با ملاحظات خاص‌ و برخی احتیاط‌های ویژه است که باید قبل از جراحی اهمیت آن توسط جراح درک شود. ریحانا، خوانند معروف آمریکایی آفریقایی تبار و همچنین نیکی میناژ از خواننده‌های پرآوازه آسیایی تبار جزو افرادی هستند که از روش Ethnic rhinoplasty برای تغییر حالت بینی خود استفاده کرده‌اند.

آمادگی برای عمل جراحی زیبایی بینی

قبل از انجام جراحی بینی جراح لیستی از دستورالعمل‌ها را به شما می‌دهد. به طور کلی، بعد از نیمه شب تا صبح فردا از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

اگر سیگار می‌کشید، باید ۱ هفته قبل از جراحی بینی از کشیدن آن دست بکشید. در صورتی که ترک سیگار برای شما سخت باشد جراح ممکن است بتواند راهکاری را برای کمک به ترک شما فراهم کند. سیگار، علاوه بر سایر اثرات مخربی که روی سلامتی می‌گذارد، جریان خون در پوست را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بدان معناست که اکسیژن کمتری به پوست جهت بهبود زخم می‌رسد که در این حالت نکروز (مرگ) پوست رخ می‌دهد. نوشیدن الکل نیز یک هفته قبل از عمل باید متوقف شود. زیرا الکل می‌تواند روند بهبودی را مختل کند.

همچنین جراح ممکن است دستور به قطع برخی از داروها در روزها یا هفته‌های منتهی به جراحی بینی دهد. به عنوان مثال، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند. اگرچه برخی ویتامین‌ها و داروهای گیاهی مانند ویتامین E، گینگکو بیلوبا، اسیدهای چرب امگا ۳ و چای سبز نیز می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند. بنابراین، جراح را نسبت به هر آنچه که مصرف می‌کنید مطلع سازید. از طرفی، بعد از عمل هرگز مصرف داروهای تجویز شده از سوی جراح را بدون گفتگو با او قطع نکنید.

بعضی از جراحان ممکن است قبل از جراحی زیبایی بینی، درمان‌های هومیوپاتی مانند آرنیکا (گیاهی که می‌تواند کبودی را به حداقل برساند) را برای شما تجویز کنند. برخی از جراحان نیز برای کاهش تورم اولیه، استروئید تجویز می‌کنند.

 

خطرات و عوارض احتمالی جراحی بینی

درک این که تمامی جراحی‌های تهاجمی و غیرتهاجمی عوارضی را به دنبال دارند، به شما کمک می‌کند تا تصمیمات خود را با وسواس بیشتری بگیرید. به طوری که برای یافتن جراح مناسب تمامی فاکتورها را در نظر بگیرید و به خوبی درباره سابقه و مهارت وی تحقیق کنید. برای دستیابی به بهترین نتایج توصیه می‌شود فقط به جراحان فوق متخصص مراجعه کرده و فرایند کار را تنها به آنها بسپارید.

خطرات جراحی زیبایی بینی عبارت‌اند از:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • مشکلات تنفسی (انسداد بینی)
 • عدم رضایت از نتایج ظاهری بعد از عمل
 • نیاز به جراحی‌های اضافی و ترمیمی
 • سوراخ شدن سپتال (یک سوراخ کوچک در تیغه بینی که باعث تلاطم می‌شود و هنگام صحبت یا آواز خواندن فرد، صدای شبیه به سوت ایجاد می‌کند)
 • عوارض بیهوشی

ارزیابی بینی شما

ارزیابی بینی بیمار توسط جراح اولین قدم در روند جراحی است. در طی این جلسه جراح از زاویه‌های مختلف بینی شما عکس برداری می‌کند. او همچنین در مورد سلایق و اهداف شما از عمل صحبت می‌کند تا خواسته‌های شما را پیاده‌سازی کند.

پزشک در روز عمل عکس‌هایی را از شما به عنوان الگو می‌گیرد که بهتر است برای تسریع در روند کارها از قبل در خانه اقدام به تهیه آن کنید. همچنین، اگر عکس‌هایی از مدل‌های مورد علاقه خود دارید آنها را به پزشک خود نشان دهید. علاوه بر این، جراح شما می‌تواند عکس های سایر بیماران با فرم بینی مشابه را به شما نشان دهد، که به شما کمک می‌کند نتایج احتمالی را بهتر درک کنید.

اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی دارید، برای دستیابی به تعادل و تناسب نیز لازم است سایر روش های جراحی صورت را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، افزایش گونه متناسب با فرم جدید بینی، کاشت مو و … می‌تواند در افزایش زیبایی شما نقش بسزایی داشته باشند.

nose 2 - عمل جراحی بینی چگونه است ؟

نحوه جراحی زیبایی بینی

بیشتر جراحی‌های زیبایی بینی تحت بیهوشی در بیمارستان یا کلینیک خصوصی انجام می‌شود. زمان دقیق انجام این عمل به نوع جراحی زیبایی بینی بستگی دارد. به عنوان مثال، جراحی بینی به روش باز به طور معمول به یک تا سه ساعت زمان نیاز دارد، در حالی که جراحی زیبایی بینی تجدید نظر (ترمیمی) می‌تواند بسیار بیشتر طول بکشد. جراحی بینی پر کننده نیز فقط ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

 • بیهوشی

جراح احتمالاً ناحیه مورد عمل را بسته به نوع عمل به بی‌حسی موضعی آغشته می‌کند و به دنبال آن با تزریق مقداری آرام بخش یا داروی بیهوشی عمومی شما را بیهوش می‌کند. به طور کلی، جراحی بینی ثانویه (باز و بسته) به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد، تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در حالی که، جراحی بینی پر کننده فقط به بی حسی موضعی احتیاج دارد.

 • برش و شکاف بینی

برش پوست بینی در روش بسته تنها در داخل بینی و شکاف‌ها به صورت داخلی ایجاد می‌شوند. در روش باز اما برش‌ها در کل ناحیه کلوملا ایجاد می‌شود. سپس جراح از طریق این برش‌ها بافت‌های نرم بینی که غضروف نام دارند را بالا می‌کشند. این کار باعث می‌شود تا جراح به تمامی جزئیات بینی دسترسی داشته باشد و به راحتی بتواند عمل رینوپلاستی را انجام دهد.

 • تغییر شکل دادن فرم بینی

در این مرحله جراح می‌تواند فرم نوک بینی و سایر قسمت‌های بینی را به کمک غضروف‌های پیوندی تغییر دهد. غضروف‌های اهداشده معمولا از تیغه بینی یا گاهی از گوش یا غضروف دنده استخراج می‌شوند. اگر تیغه بینی بنا به هر دلیلی منحرف شده باشد، جراح باید آن را صاف کرده و صیقل دهد. بعلاوه، در صورت نیاز پره‌ها و حفره‌های بینی بعد از عمل نباید مسدود شوند، در غیر این صورت عمل جراحی بینی هرگز استاندارد نبوده و فرد باید مجددا برای رفع این عارضه تحت عمل‌های ثانویه قرار گیرد.

 • بخیه و پانسمان

بعد از این که فرم بینی توسط پزشک تغییر کرد، نوبت به بخیه زدن نواحی برش داده شده می‌رسد. در این مرحله پوست‌های برداشته شده به حالت اولیه خود برمی‌گردند و در صورت صلاحدید بینی بیمار گچ گرفته می‌شود.

nose 3 - عمل جراحی بینی چگونه است ؟

 • دوره نقاهت

هفته اول:

احتمالاً بعد از دیدن بینی جدید خود در آینه بسیار مضطرب شوید، زیرا چهره شما پر از کبودی و التهاب است و زیر چشم‌های شما سیاه شده است. اما، بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و صبور باشید. نتایج اولیه هرگز فوری نیستند و ممکن است یک سال طول بکشد تا بینی شما فرم نهایی خود را بدست آورد.

ممکن است به دلیل تورم یا وجود استامپ‌ بینی (در صورت استفاده) در ۲۴ ساعت اول نتوانید از طریق بینی نفس بکشید. همچنین، احتمال بروز برخی از ناراحتی‌ها وجود دارد که به طور معمول با داروهای مسکن قابل کنترل است. بیشتر افرادی که تحت جراحی زیبایی بینی قرار می‌گیرند، می‌توانند پس از ۴۸ ساعت داروی مسکن را قطع کنند. برخی از افراد ممکن است بعد از عمل جراحی ناراحتی معده داشته باشند که در این حالت مصرف داروهای ضد تهوع بسیار مفید خواهد بود.

احتمال دارد در طی روزهای اول خونریزی محدودی داشته باشید. همچنین ممکن است جراح به شما بگوید برای کاهش تورم و از بین رفتن کبودی‌ها، سر خود را بالا نگه دارید و در ۲۴ ساعت اول از کمپرس سرد استفاده کنید. سعی کنید تا می‌توانید از عطسه کردن خودداری کنید، و در صورتی که نوانستید جلوی آن را بگیرید سعی کنید از عمق گلو این کار را کنید تا هیچ فشاری متوجه بینی شما نشود. از طرفی، باید همیشه مراقب ضربه خوردن به بینی خود باشید. بسیاری از جراحان بر این باورند تا ۶ الی ۱۲ ماه نباید هیچ ضربه‌ای به بینی شما وارد شود.

هفته دوم:

بعد از گذشت هفت روز، گچ یا آتل از روی بینی شما برداشته می‌شود. پس از برداشتن گچ نیز بینی شما هنوز متورم است، اما بعد از دو هفته مقدار زیادی از تورم آن کاهش می‌یابد. در این مرحله، کلیه اجسامی که در بینی‌ اعم از آتل ها و سایر پانسمان‌های بعد از جراحی قرار گرفته‌اند توسط جراح برداشته می‌شوند. برای محافظت از بینی و همچنین کمک به نگه داشتن شکل جدید آن در طی روند بهبود، ممکن است یک آتل در قسمت خارجی بینی شما قرار گیرد. جراح همچنین ممکن است آتل نرم تری را در داخل بینی شما قرار دهد تا از ایجاد زخم جلوگیری کند.

با گذشت یک ماه از عمل، تقریباً ۸۵ درصداز تورم بینی شما کاهش یافته است. تورم باقیمانده نیز تا یک سال احتمال دارد باقی بماند که این یک امر کاملا طبیعی است و در اغلب جراحی‌های بینی دیده می‌شود. به همین دلیل، باید حداقل یک سال صبر کنید تا نتایج نهایی را مشاهده کنید.

هزینه جراحی زیبایی بینی

در جراحی بینی، تخصص و تجربه حرف اول را می‌زند. عمل بینی، روی عضوی انجام می‌شود که بیشترین تاثیر را در زیبایی چهره ی افراد دارد. بنابراین درست انجام دادن این عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر آن بینی با داشتن ترکیبی از استخوان، غضروف و پوست و غدد چربی عضو پیچیده ای است و از این رو انجام عمل جراحی روی این عضو دارای حساسیت بالایی است. 

در صورتی که بینی توسط فردی کم تجربه یا نابلد عمل شود، ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری ها یا مشکلات تنفسی شود یا اینکه فرم دلخواه داوطلب شکل نگیرد. برخی از این جراحان کم تجربه هزینه ی پایینی را برای کار خود پیشنهاد می‌کنند اما خطراتی که ممکن است بر اثر عمل بینی توسط فرم کم تجربه ایجاد شود بسیار بیشتر از آن است که ارزش هزینه ی دریافتی پایین را داشته باشد.

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید