عوارض قرص ال دی برای زنان + راه‌ حل و درمان

عوارض قرص ال دی برای زنان ممکن است نگران‌کننده و آزاردهنده باشد. اگر در ذهنتان بارداری مانند دکتر کلاو است، باید بدانید که قرص ال دی مثل کارآگاه گجت بر بارداری پیروز می‌شود؛ اما کمی حواس‌پرت است و احتمالا مشکلاتی را برایتان به وجود می‌آورد!

در ادامه این مقاله با کارکرد قرص ضد بارداری، شایع‌ترین عوارض قرص LD در زنان و راه‌ حل درمان آن آشنا خواهید شد. قبل از هر چیز، بدانید که این عوارض معمولا مشکل‌زا نیستند و جای نگرانی ندارد. بعد از خواندن این مقاله، شاید کمی کمتر استرس بکشید و با آگاهی، این قرص را بخرید.

قرص ضد بارداری ال دی چیست؟

 

زمانی که تخمک بدن شما به اسپرم بپیوندد، این تخمک بارورشده به دهانه رحم می‌چسبد و نوزاد به‌وجود می‌آید. حال هورمون‌های بدن در این میان چه کار می‌کنند؟ هورمون‌ها آزادشدن تخمک از تخمدان را کنترل (تخمک‌گذاری) و بدنتان را برای پذیرش تخمک بارورشده آماده می‌کنند.

قرص ال دی که به آن قرص ضدبارداری هم می‌گویند، نوعی دارو است که شامل هورمون‌های استروژن و پروژستورن است. این دو هورمون با هم چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کنند و در واقع به تخمدان‌ها دستور می‌دهند که دیگر تخمکی آزاد نکنید؛ یا اگر بخواهیم به زبان علمی صحبت کنیم، تخمک‌گذاری بدن را متوقف می‌کنند. این هورمون‌ها خیلی مهمان‌نواز نیستند و با تغییر مخاط دهانه رحم، کاری می‌کنند که تخمک بارورشده در دهانه رحم قرار نگیرد و بار سفر را ببندد.

عوارض قرص های ضد بارداری

درست است که قرص ال دی فواید بسیار زیادی دارد؛ اما نباید فراموش کنید که این تغییر هورمون‌ها همیشه سر سازگاری با بدن شما را ندارند و ممکن است ناخوشتان کنند. البته معمولا این عوارض خیلی جدی نیستند و بعد از مدتی از بین می‌روند. مهم‌ترین عوارض قرص ال دی برای زنان را می‌توان این‌گونه برشمرد:

·       لکه‌بینی در دوران میان پریودها

زمانی که میان دوره‌های قاعدگی خود، لکه‌هایی قهوه‌ای‌رنگ یا همان خون‌ریزی واژینال را می‌بینید، شاید زیر سر عوارض قرص ال دی برای زنان باشد. این موضوع شایع‌ترین عارضه استفاده از این قرص‌هاست. اما چرا؟ در این دوران، بدن سعی می‌کند که با تغییر سطح هورمون‌ها خود را مطابقت دهد و رحم هم می‌کوشد تا با نازک‌کردن دهانه خود، اوضاع را کمی بهتر کند.

راه ‌حل: قرص‌ها را هر روز و طبق ساعت مشخصی مصرف کنید. اگر این مشکل پس از چند ماه همچنان ادامه یافت، حتماً به پزشک متخصص سری بزنید.

·       حالت تهوع

این مورد از آن مشکل‌هایی‌ست که واقعا می‌تواند عذاب‌آور باشد؛ اما خبر خوب این‌که معمولا زود از بین می‌رود. استروژن موجود در قرص ال دی، پوشش سطع معده را تحریک می‌کند. هرچه استروژن قرص بیشتر باشد‌، احساس حالت تهوع بیشتری خواهید داشت.

راه ‌حل: سعی کنید قرص را همراه غذا یا قبل از خواب مصرف کنید. خوردن قرص با شکم خالی، شدت حالت تهوع را افزایش می‌دهد. می‌توانید برای رفع حالت تهوع از زنجبیل، سیب، موز و پوره سیب‌زمینی استفاده کنید. اگر حالت تهوع شدید داشتید یا این مشکل ادامه‌دار شد، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

·       درد سینه‌ها

بسیاری از افراد پیش از قاعدگی، در سینه‌های خود احساس درد می‌کنند؛ اما این موضوع می‌تواند یکی از عوارض قرص ال دی برای زنان هم باشد. دلیل این امر، به همان هورمون استروژن و تستوسترون بازمی‌گردد که بافت سینه را تغییر می‌دهد و فرد ممکن است احساس درد کند. علاوه‌بر این، قرص ال دی باعث افزایش سایز سینه می‌شود؛ اما این تغییر سایز اندک و موقتی‌ست و بعد از گذشت چند ماه، از بین می‌رود.

راه حل: درد در احساس سینه در زمره آن دسته عوارض قرص ال دی برای زنان قرار می‌گیرد که درمان آن فقط صبوری‌ست. اگر این احساس چند ماه ادامه پیدا کرد، به فکر چاره باشید و با دکترتان مشورت کنید.

·       سردرد و میگرن

افرادی که میگرن دارند، ممکن است در طول قاعدگی خود بیشتر شاهد این مورد از عوارض قرص ال دی برای زنان باشند؛ اما دلیل سردردهای معمولی یا تشدید میگرن چیست؟ زمانی که افراد قرص‌های ال دی مصرف می‌کنند، سطح استروژنشان به‌صورت ناگهانی افت پیدا می‌کند و این افت می‌تواند باعث سردرد شود. البته بعد از ثابت‌شدن سطح هورمون‌ها، این سردردها کاهش پیدا می‌کند.

راه‌ حل: گاهی اوقات سردرد هیچ ارتباطی با عوارض قرص ال دی برای زنان  ندارد و باید علت را در جای دیگر جست. سعی کنید قرص‌هایی بخورید که فقط حاوی پروژسترون باشند یا استروتژن کمی داشته باشند.

·       افزایش وزن

LD pills side effects 03 - عوارض قرص ال دی برای زنان + راه‌ حل و درمان

هنوز پزشکان افزایش وزن را به عنوان یکی از عوارض قرص ال دی برای زنان به‌طور رسمی تایید نکرده‌اند. با این حال، قرص ال دی ممکن است باعث افزایش آب بدن یا چربی عضلانی شود. البته برخی افراد ممکن است کاهش وزن را تجربه کنند؛ بستگی به شانس شما دارد!

راه ‌حل: همان‌طور که گفتیم، این موضوع از نظر علمی ثابت نشده است و احتمال دارد افزایش یا کاهش وزن شما به عوامل دیگری مربوط باشد.

·       تغییر خلق‌وخو

نیاز به گفتن ندارد که تغییر هورمون‌ها نقش بسیار زیادی در خلق‌وخو دارند. از آن‌جا که قرص‌های ال دی سطح هورمون‌ها را تغییر می‌دهند، می‌توانند در این موضوع دخیل باشند.

راه ‌حل: در بعضی از موارد، تغییر قرص مصرفی می‌تواند کمک‌کننده باشد. سعی کنید بر این قضیه دامن نزنید و حتما در صورت بروز افسردگی، به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید.

·       عقب‌افتادن پریود

یکی از عوارض قرص ال دی برای زنان، خفیف‌شدن پریودها یا عقب‌افتادن دوره قاعدگی‌ست. البته عقب‌افتادن بارداری را نباید به معنای بارداری قطعی در نظر بگیرید و حتما پیش پزشک زنان معاینه شوید. استرس، مشکلات هورمونی و تیروئید در این امر دخیل هستند.

راه ‌حل: قاعدگی‌هایی که ناگهانی متوقف می‌شوند یا خیلی نامنظم هستند، می‌توانند نشانه‌ای از بیماری‌های هورمونی باشند. با مراجعه به پزشک، از وجود یا عدم وجود این بیماری‌ها مطمئن شوید.

·       ترشحات واژینال

پس از استفاده از قرص‌های ضد بارداری، ممکن است در میزان یا بافت ترشحات خود تغییراتی را مشاهده کنید. اگر پس از مصرف قرص، دچار خشکی واژن شدید، هنگام رابطه جنسی از لوبریکانت استفاده کنید. اگر در رنگ یا بوی ترشحات واژن تغییری دیدید، احتمالا عفونت دارید و باید به پزشک مراجعه کنید.  نکته آخر آن‌که کاهش یا افزایش میل جنسی می‌تواند یکی دیگر از عوارض قرص ال دی برای زنان باشد.

·       تغییرات در آناتومی چشم

شاید نامرتبط به نظر برسد؛ اما عوارض قرص های ضد بارداری ممکن است باعث تغییر و تحولاتی در چشم شما شود. تغییرات قرص ال دی ممکن است قرنیه چشم را کمی ضخیم‌تر کند. این موضوع مشکل خاصی به‌وجود نمی‌آورد و فقط ممکن است در گذاشتن لنزهای چشمی کمی دچار مشکل شوید. اگر در صورت استفاده از لنزهای چشمی، تیره‌وتار می‌بینید و اصرار به استفاده از لنز دارید، با چشم‌پزشک متخصص مشورت کنید.

در آخر باید گفت که در صورت استفاده بلندمدت از این قرص، ممکن است عوارض قرص LD در زنان شدیدتر باشد. سرطان، مشکلات جدی قلبی و لخته خونی از جمله موارد نادر در عوارض قرص های ضد بارداری هستند.

استفاده‌کردن یا نکردن از قرص LD؟ مسئله این است

ld pills side effects 04 - عوارض قرص ال دی برای زنان + راه‌ حل و درمان

اگر بخواهیم منصف باشیم، فواید قرص ال دی از عوارض قرص ال دی برای زنان بیشتر است. با این حال، پیش از مصرف قرص از عوارض آن آگاه شوید و در صورت لزوم، با پزشکتان مشورت کنید. نگران نباشید؛ برای پیشگیری از بارداری، راه‌های دیگری به‌جز مصرف قرص وجود دارد. استفاده از کاندوم روش ایمنی‌ست که از عفونت‌ و مقاربت‌های جنسی جلوگیری می‌کند.

 

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید