عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان

معمولا بسیاری از افراد با مزایا و عوارض رابطه جنسی زیاد آشنا هستند. اما اغلب آن‌ها از عوارض نداشتن رابطه جنسی آگاهی چندانی ندارند یا شاید فکر می‌کنند کسی که هیچ رابطه‌ای ندارد؛ طبعا با هیچ نوع عارضه‌ای مواجه نمی‌شود. در صورتی که این طور نیست همان گونه که داشتن رابطه زیاد در داراز مدت ضرر دارد؛ نداشتن رابطه جنسی به مدت طولانی نیز خطرناک است. در این مقاله قصد داریم در مورد عوارض نداشتن رابطه جنسی صحبت کنیم.

آیا داشتن رابطه جنسی مهم است؟

همان‌طور که می‌دانید فاکتورهای زیادی وجود دارد که به برقراری یک رابطه صمیمانه کمک می‌کند. یکی از این فاکتورها داشتن رابطه جنسی است. معمولا زوج‌هایی که رابطه جنسی منظم و آگاهانه‌ای دارند از نظر عاطفی اشباع شده و آسیب‌های روحی و روانی کمتری تجربه می‌کنند. میزان صمیمیت این افراد زیاد بوده و حس امنیت بیشتری در کنار هم دارند.

اما در مقابل آن افرادی که درک درستی از رابطه جنسی ندارند و به دلیل نداشتن آگاهی خود را از این موهبت محروم می‌کنند؛ رابطه زناشویی متزلزل‌تری داشته و دچار آسیب‌های جنسی، روحی و روانی بیشتری می‌شوند. به طور کلی داشتن رابطه جنسی به سلامت رابطه زناشویی کمک می‌کند. اگر در حالت طبیعی هر یک از طرفین به برقراری رابطه تمایل نداشته باشند این یک زنگ خطر برای آنهاست. لازم است زوجین با مشکلات جنسی خود آشنا باشند و در صورت نیاز برای درمان آن اقدام کنند.

بی میلی جنسی چیست ؟

سردی یا بی میلی نوعی مشکل جنسی است که می‌تواند در هر یک از طرفین رابطه وجود داشته باشد. بی میلی به دلایل گوناگون ایجاد می‌شود و علت آن ریشه در مشکلات جسمی، روحی و روانی افراد دارد. برای مثال زود انزالی، برگشت انزال، ضعف جنسی و عدم نعوظ یکی از شایع‌ترین دلایل بی میلی در بسیاری از آقایان است. البته عدم همکاری زن یا استرس در زمینه‌های مختلف نیز می‌تواند این مشکل را در آقایان تشدید کند.

لذت نبردن از رابطه و عدم ارگاسم نیز یکی از دلایل بی میلی در بانوان است. البته الگوهای تربیتی، تصورات غلط و ذهنیت‌های نادرستی که بانوان از فیزیک خود دارند؛ مجموعه عواملی است که سبب ایجاد بی میلی در بانوان می‌شود.

5617118b3f 7 - عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان

نداشتن رابطه جنسی چه عوارضی دارد؟

همان‌طور که اشاره شد نداشتن رابطه جنسی سلامت جسمی، روحی و روانی افراد را به خطر انداخته و بر کیفیت رابطه نیز تاثیر می‌گذارد. موارد زیر از عوارض نداشتن رابطه جنسی محسوب می‌شود.

کاهش ایمنی بدن

معمولا رابطه جنسی به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند اما عدم رابطه جنسی می‌تواند سبب ضعف این سیستم شود. با کاهش ایمنی بدن فرد به راحتی به برخی بیماری‌ها نظیر سرماخوردگی و آنفلوانزا مبتلا می‌شود.

احساس نگرانی در مورد رابطه

به خطر افتادن رابطه زناشویی یکی دیگر از عوارض نداشتن رابطه جنسی است. زیرا افراد از عشق یکدیگر مطمئن نیستند و نسبت به رابطه خود نوعی احساس نگرانی یا ناامنی دارند.

افزایش بیماری‌های قلبی

عدم برقراری رابطه جنسی احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را در زنان و مردان افزایش می‌دهد. داشتن رابطه جنسی به تنظیم هورمون استروژن و پروژسترون کمک می‌کند و سطح هموسیستئین را در مردان کاهش می‌دهد. به این ترتیب ابتلا به ناراحتی‌های قلبی کاهش می‌یابد.

ابتلا به سرطان پروستات در مردان

داشتن رابطه جنسی منظم احتمال ابتلا به سرطان پروستات را در مردان کاهش می‌دهد. زیرا با هر بار انزال موادی که برای پروستات مضر هستند؛ خارج می‌شوند.

عدم نعوظ

اختلال در نعوظ نیز یکی دیگر از عوارض نداشتن رابطه جنسی است. به بیان ساده داشتن رابطه جنسی مداوم عملکرد آلت مردانه را بهبود می‌بخشد و نداشتن رابطه نیز این قدرت را کاهش می‌دهد.

آسیب به دیواره واژن

خشک شدن دیواره واژن یکی دیگر از عوارض نداشتن رابطه جنسی است. معمولا بانوانی که این مشکل را دارند؛ حین رابطه درد زیادی را در این ناحیه احساس می‌کنند.

افسردگی

معمولا رابطه جنسی در تقویت خلق و خوی زنان موثر است و در مقابل نداشتن این رابطه به مدت طولانی سبب افسردگی آنان می‌شود. این بدان معنی نیست که فقط زنان از نداشتن رابطه افسرده می‌شوند. تعداد زیادی از مردان هم با نداشتن رابطه به شدت پرخاشگر و بی حوصله می‌شوند و سر موارد بسیار جزئی بهانه می گیرند.

ترس

به دلیل ترس از بیماری‌های مقاربتی و بارداری برخی بانوان خود را از داشتن رابطه جنسی سالم محروم می‌سازند. امروزه امکانات و وسایل زیادی وجود دارد که به ایمن سازی رابطه جنسی کمک می‌کند. یکی از این راه‌ها خرید کاندوم است. کاندوم از تنوع زیادی برخوردار بوده و زوج‌ها می‌توانند با اطمینان خاطر از آن استفاده کنند. استفاده از قرص‌های هورمونی، حلقه واژن، چسب پیشگیری از بارداری و IUD نیز می‌تواند از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری کند.

آیا نداشتن رابطه جنسی مزیت دارد؟

به طور کلی عوارض نداشتن رابطه جنسی به مراتب بیشتر از مزایای آن است. همان‌طور که اشاره شد رابطه جنسی به سلامت روان افراد کمک می‌کند. اما برخی بانوان امیال جنسی ضعیفی دارند و نداشتن رابطه جنسی به سلامت روان آن‌ها کمک می‌کند. گاهی اوقات هم کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و عفونت‌های ادراری  از مزایای نداشتن رابطه جنسی به حساب می‌آید.

چند بار در ماه می‌توان رابطه جنسی داشت؟

معمولا نمی‌توان تعدادی برای انجام رابطه جنسی در نظر گرفت اما آمارها نشان می‌دهد زوج‌هایی که یک یا دو بار در هفته رابطه جنسی دارند از رضایت بیشتری برخوردار هستند.

چه زمانی برای رابطه جنسی مناسب است؟

زمان مشخصی برای برقراری رابطه جنسی نمی‌توان در نظر گرفت.تعدادی ترجیح می‌دهند شب هنگام بعد از یک رابطه رومانتیک به خواب عمیق بروند و تعدادی دوست دارند بعد از استراخت کامل بدن، فعالیت جنسی داشته باشند. انتخاب هر کدام از این زمان‌ها به تمایلات شخصی زوجین مرتبط است. اما تحقیقات نشان می‌دهد زمان مناسب برای این کار صبح است. زیرا بدن پرانرژی و شاداب‌تر است.

رابطه جنسی منظم به چه بانوانی توصیه می‌شود؟

دوره یائسگی دورانی است که میزان هورمون‌ها در سطح بدن کاهش می‌یابد و خشکی واژن عارضه‌ای است که به دلیل این تغییر به وجود می‌آید. لذا به بانوان میانسال توصیه می‌شود جهت جلوگیری از عوارض ناشی از کاهش هورمون‌ها رابطه جنسی منظمی داشته باشند.

آیا رابطه جنسی زیاد برای آقایان مسن مضر است؟

معمولا داشتن سکس مکرر برای همه سنین عوارضی دارد. اما رابطه جنسی زیاد برای مردان مسن‌ احتمال ابتلا به ناراحتی‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.

مضرات عدم تخلیه اسپرم

برخی معتقدند آزاد نکردن منی یا همان عدم تخلیه اسپرم هیچ عارضه‌ای ندارد اما در برخی روابط جنسی جمع شدن میزان بالای اسپرم ، بسته به نوع عملکرد آن  می‌تواند سبب ناباروری شود.

نداشتن رابطه جنسی به مدت طولانی چه عوارضی دارد؟

رابطه جنسی دیر به دیر به بافت درونی واژن آسیب زده و باعث تنگی آن می‌شود. اگر برقراری رابطه دیر به دیر باشد، حین رابطه باعث التهاب واژن، جراحت یا حتی خونریزی در این قسمت می‌شود.

389bf74076 7 - عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان

عوارض نداشتن رابطه زناشویی برای زنان

داشتن سکس منظم به تقویت خلق و خو کمک می‌کند. همچنین باعث باریک شدن کمر و افزایش طول عمر  طرفین می‌شود. اما نداشتن رابطه جنسی در بانوان این عوارض را به دنبال دارد.

 • احساس خستگی، کسالت یا افسردگی
 • گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی
 • کاهش فعالیت مغز یا کاهش میزان هوش
 • ضعف دیواره واژن
 • ایجاد تنش‌های استرس‌زا

عوارض روحی نداشتن رابطه در زنان

همان‌طور که قبلا صحبت شد، نداشتن رابطه جنسی پایه‌های رابطه زناشویی را سست می‌کند و سلامت روحی و روانی افراد را به خطر می‌اندازد. از دیگر عوارض نداشتن رابطه جنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمرنگ شدن عشق و محبت
 • یائسگی زودرس
 • خشکی و نازک شدن دیواره واژن
 • آتروفی واژن

مزایای داشتن رابطه جنسی

 • کاهش استرس و خواب راحت
 • ایجاد روابط صمیمی و دوری از تنش
 • سلامت روحی و روانی افراد
 • کمک به سلامت پروستات در مردان
 • بهبود فعالیت مغزی
 • جلوگیری از خشک شدن واژن
 • افزایش سلامت و کیفیت اسپرم
 • بهبود باروری
 • کاهش گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی
 • تقویت عضلات کف لگن در بانوان
 • بهبود عملکرد مثانه در بانوان
 • کاهش بی اختیاری ادرار در بانوان

نکته‌ای که باید به آن اشاره نمود این است که داشتن رابطه جنسی منظم از بروز خیلی از مشکلات جسمی، روحی و روانی جلوگیری می‌کند. اما این به آن معنا نیست که اگر کسی رابطه جنسی ندارد سلامت روحی و روانی او به خطر افتاده است. برخی مواقع نداشتن رابطه جنسی موضوعی غیر ارادی است و این مسئله به مفهوم زنگ خطر نیست.

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید