نعوظ چیست ؟

دلایل و درمان نعوظ ناقص چیست ؟

 

نعوظ (نعوظ به انگلیسی = Erection) به معنای سفت شدن و تورم آلت تناسلی مردان (شق شدگی آلت تناسلی) است که ناشی از یک امر طبیعی و تحت فرمان مغز است.
در فرایند نعوظ عوامل متعدد و پیچیده ای شامل عوامل عصبی، روانی، عروقی و غدد مختلف است که می تواند ناشی از برانگیختگی جنسی باشد یا باعث برانگیختگی جنسی شود.

افزایش حجم آلت تناسلی (نعوظ) از طریق پر شدن بافت آلت از خون و به کمک نیتریک اسید که یک گشاد کننده عروق است اتفاق می افتد. فرمان ترشح نیتریک اسید توسط دستگاه عصبی خودمختار انجام می شود و به همین دلیل در اکثر مواقع، نعوظ یک فرایند ارادی و آگاهانه نیست.

اختلال نعوظ یا نعوظ ناقص در مردان چیست؟

اختلال نعوظ به عنوان یک مشکل شایع برای بسیاری افراد مخصوصا افراد مسن یا دارای برخی بیماری ها در جهان مشکلاتی زیادی ایجاد می کند. درمان اختلال نعوظ بسیار اهمیت دارد زیرا بر بخش های زیادی از زندگی زناشویی افراد تاثیر می گذارد و باعث ایجاد نارضایتی جنسی می شود.
اختلال نعوظ به خودی خود یک بیماری مشخص نیست و منشا ایجاد آن، وجود مشکل در عملکرد صحیح سایر بخش های بدن است. در اختلال و مشکل نعوظ آلت، ناتوانی مرد در دخول مشکل ساز می شود؛ زیرا آلت مرد سفت و راست نشده و نمی تواند عمل دخول را به درستی انجام دهد.
این اختلال می تواند مشکلات روحی و روانی بسیاری را در طول زمان برای زندگی زناشویی و جنسی زوجین ایجاد کند.

روش تشخیص و علائم اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی ثانویه در مردان

شرط تشخیص این ناتوانی جنسی مردانه این است که باید حتما از ۳ ماه قبل از جدی شدن مشکل، در فرد شروع شده باشد. در نتجیه ناتوانی های جنسی ایجاد شده در چند هفته اخیر نمی تواند بیانگر عمیق بودن مشکل باشد. این مشکلات کوتاه مدت در اکثر مواقع زودگذر بوده و با تجویز و مصرف دارو قابل درمان یا بهبود خواهد بود.

اختلال نعوظ ثانویه یا ناتوانی ثانویه بسیار رایج بوده و آن را به مردانی نسبت می دهند که قبل از ایجاد مشکل، رابطه جنسی بدون مشکل و نرمال داشته اند. البته میزان ناتوان آنها مشخص نیست و باید بررسی شود. منظور از ناتوانی جنسی اولیه نیز مشکل نعوظ در مردانی است که هرگز تا به حال در زنگی خود رابطه جنسی یا نعوظ نداشته اند.

دلایل ایجاد و علل نعوظ ناقص در مردان

اختلال عدم نعوظ یا نعوظ ناکافی به دلیل بیماری های جسمی از جمله بیماری های زمینه ای و برخی بیماری های روحی روانی و مشکل در سیستم عصبی ایجاد می شود.
به مشکل نعوظ پیش آمده به دلیل مشکلات روحی روانی، اختلال نعوظ روانی گفته می شود. اختلال نعوظ در جوانان معمولا کمتر مشاهده می شود و این مسئله به خاطر است که دلایل ایجاد این مشکل (بیماری ها) کمتر در جوانی رخ می دهد.

 

 

اختلال نعوظ روانی

 

تقریبا می توان گفت که مهم ترین علت اختلال نعوظ اختلالات روانی می باشد؛ این مسئله می تواند علت عمده مشکلات نعوظ در جوانان باشد. نعوظ ناقص در بیشتر از ۷۰% موارد به دلیل مشکلات روحی روانی ایجاد می شود. از مهمترین مشکلات روانی که باعث اختلال نعوظ روانی می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خستگی
 • حس بد نسبت به شریک جنسی (عدم مقبولیت جنسی)
 • باورهای اشتباه و داشتن استانداردهای ذهنی غیر واقعی نسبت به شریک جنسی
 • تماشای فیلم های پورن و سرخوردگی به خاطر عدم امکان انجام اعمال مشابه آن
 • استرس های کاری و محیطی
 • افسردگی
 • اضطراب و نگرانی های مختلف
 • اضطراب در حین آمیزش جنسی
 • درگیری عاطفی خارج از رابطه

کدام بیماری ها باعث نعوظ ناقص در مردان می شوند ؟

بیماری های شایع که باعث ایجاد مشکل نعوظ در مردان می شوند شامل این موارد است:

 • بیماری های زمینه ای : فشار خون، دیابت، بیماری های قلبی عروقی، چاقی و اضافه وزن.
 • مشکلات در غدد بدن : اختلالات تیروئید، مشکلات پروستات، اختلالات هورمون های جنسی، اختلال در عملکرد غده هیپوفیز.
 • بیماری های عصبی (نروژنیک) : اختلالات هیپوتالاموس در مغز و بیضه ها، ام اس (MS)، پارکینسون، ضایعه و تومور در نخاع.
 • سایر بیماری ها و مشکلات : نارسایی مزمن کلیه، مصرف بیش از حد الکل، ضربه یا مشکلات ایجاد شده در لگن شامل تروما، جراحی، اشعه درمانی، شیمی درمانی. افزایش پرولاکتین خون، نارسایی اولیه بیضه ها به دلیل سرطان، مشکلات عفونت یا ژنتیک.

 

روش های درمان اختلال نعوظ چیست ؟

برای درمان نعوظ ناقص روش های متعددی از جمله انجام حرکات و تمرینات ورزشی، مصرف قرص یا داروهای شیمیایی یا گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مطلب به شرح تمامی روش های درمان اختلال نعوظ می پردازیم.

درمان دارویی اختلال نعوظ

16059432965fb8c00042c7b - نعوظ چیست ؟

معمولا یکی از راه هایی که افراد به عنوان اولین مرحله درمان ناتوانی نعوظ از آن استفاده می کنند، مصرف قرص و داروهای خوراکی است. ۳ مورد از داروهای خوراکی رایج و قرص های قوی اختلال نعوظ که معمولا در ایران تجویز می شوند شامل: سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)، وردنافیل و همچنین تادالافیل سیترات (CIALIS) می شود. عوارض داروهای نعوظ شامل سردرد، اختلال گوارشی، زانو درد، احتقان بینی، اختلال دید (دید آبی رنگ) می باشد که در بین تمام این داروها مشترک است. برای درمان سستی آلت تناسلی می توان از درمان با آمپول هم استفاده کرد.

زمان مصرف قرص های نعوظ

برای داشتن نعوظ در حین رابطه جنسی باید در حدود یک ساعت قبل از مقاربت اقدام به مصرف قرص کنید تا حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه بعد نعوظ شما کامل شود. جواب گرفتن افراد از این داروها به میزان ۵۰ الی ۶۰ درصد بوده است.

قرص های نعوظ و سفت کننده الت برای چه کسانی مجاز نیست

 • مبتلایان به فشار خون در حالت استراحت
 • افراد دارای فشار خون بالا
 • افراد دارای درد آنژین صدری هنگام عمل جنسی
 • بیماران دارای سابقه سکته قلبی یا مغزی در ۶ ماه گذشته یا دارای آریتمی و بی نظمی پر خطر
 • مبتلایان به نارسایی احتقانی قلب (کلاس ۲)

 

درمان گیاهی اختلال نعوظ

16059433215fb8c019f0f98 - نعوظ چیست ؟

یکی دیگر از روش های درمان نعوظ در مردان با کمک داروهای طب سنتی انجام می شود. متخصصان طب سنتی برای درمان بیماری شلی آلت و عدم نعوظ اقدام به درمان عضلات و اندام های تحتانی ضعیف می کنند. آنها معمولا مصرف غذاهایی که خلط زیادی در بدن ایجاد می کنند را پیشنهاد می کنند که غذاهایی با طبع گرم هستند. مواد دارای طبع گرم برای درمان ضعف عمومی بدن بسیار موثر و مفید هستند که معمولا مصرف آنها پس از حمام کردن تاثیر بیشتری دارد. در ادامه به معرفی برخی داروهای گیاهی موثر در درمان نعوظ می پردازیم.

درمان نعوظ با زنجبیل

زنجبیل به عنوان یک ادویه یا گیاه دارویی با طبع گرم، باعث تقویت قوای جنسی فرد می شود. این گیاه به دلیل داشتن عطر و طعم دلپذیری که به غذا می دهد، در دستور پخت بسیاری از شیرینی ها و غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر خواص این گیاه می توان به کاهش چسبندگی پلاکت ها، کاهش کلسترول خون، افزایش قدرت هضم و افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) بدن اشاره کرد.

 

 

درمان نعوظ با فلفل سبز

فلفل سبز یکی از بهترین محرک ها و داروهای طبیعی جهت افزایش و بهبود ضعف قوای جنسی است. این ادویه با داشتن خاصیت ضد میکروبی و ضد اسپاسم، تاثیر زیادی در بهبود عملکرد دستگاه گوارش و معده دارد و باعث جذب بالای غذا و کاهش کلسترول و چربی خون می شود.

سایر گیاهان دارویی برای درمان ضعف نعوظ

 • جنسینگ (از گیاهان معروف و موثر در افزایش میل و قدرت جنسی)
 • آب انار
 • خرما
 • هویچ + نخم مرغ+ عسل
 • سیر
 • پیاز سفید
 • علف های هرز بز شاخی

اختلال نعوظ و زالو درمانی – درمان نعوظ با زالو

16059433565fb8c03c46916 - نعوظ چیست ؟

یکی از روش های درمان سنتی نعوظ ناقص، درمان نعوظ با زالو است. کاربرد و تاثیر زالو درمانی در رفع مشکل سرعت انزال، عدم نعوظ و سستی آلت به اثبات رسیده. البته طبق گفته برخی افراد، این درمان در رفع کوچکی آلت نیز موثر است. در زالو درمانی برای نعوظ با بهبود بیماری هایی از جمله (فشار خون شریانی، ایسکمیک قلب، بواسیر، مشکل پروستات، هپاتیت مزمن، دیابت و آرتریت) می تواند بیش از ۹۱% مشکلات نعوظ به دلیل این بیماری های را برطرف کند.

درمان خانگی اختلال نعوظ

در کنار انواع روش های درمان این مشکل، درمان خانگی نعوظ ناقص یکی از بهترین روش ها برای این کار است زیرا شاید هیچ عوارضی نداشته باشد. درمان خانگی نعوظ ناقص به این دلیل موثر و کم ضرر است که به وسیله بهبود عملکرد اجزای تاثیر گذار در مشکل نعوظ، به درمان این مشکل کمک می کند. دلیل دیگر پیشنهاد این روش درمان این است که یک درمان مداخله ای به حساب نمی آید که عوارض خاصی داشته باشد. در ادامه به چند مورد از روش های درمان خانگی نعوظ ناقص می پردازیم.

تمرینات کگل مردان

عضلات لگن در مرد و زن تاثیر بسیار زیادی در قدرت جنسی و کنترل بر روی عضلات موثر در رابطه جنسی دارد. عضلات کف لگن از عضله مقعد شروع شده و تا پشت بیضه ها ادامه پیدا می کند. برای پیدا کردن این عضلات می توانید با قطع و وصل کردن ادرار در حالت ایستاده، عضلات کف لگن را پیدا کنید.

آموزش نحوه انجام تمرینات کگل برای تقویت نعوظ

پس از شناسایی عضلات می توانید به تقویت کردن آنها بپردازید که طبق روال زیر باید انجام شود. شما می توانید این ورزش را در حالت ایستاده و نشسته انجام دهید اما موثرترین حالت آن، پوزیشن خوابیده همانند تصویر زیر است.

 • سفت کردن عضله و نگه داشتن آن به مدت ۵ تا ۶ ثانیه و سپس رها کردن آن برای اینکه ریلکس شود و استراحت کند.
 • به مدت ۳ ماه به تعدا ۳ تا ۴ نوبت در روز این تمرین را انجام داده و در هر نوبت بین ۱۰ تا ۲۰ بار این کار را نجام دهید.

16059428635fb8be4fd7294 - نعوظ چیست ؟

 

داروهای دارای عوارض و موثر در ایجاد مشکل نعوظ

برخی داروها که به دلایل دیگری برای فرد توسط پزشک تجویز می شود، ممکن است عوارضی را بر روی میل جنسی و قدرت جنسی افراد داشته باشد. این داروها عبارتند از:

 • داروهای متعادل کننده ایمنی مانند آنیتروفرون a
 • متوتروکساید
 • سیپروترون
 • تریک و داروهای حاوی آن
 • داروهای ضد فشار خون

 

استفاده از کاندوم سفت کننده

 

روش های دیگری نیز برای حل مشکل نعوظ ناقص در مردان وجود دارد که از جمله آنها می توان به کاندوم ها مناسب برای نعوظ نام برد. کاندوم بزرگ کننده و سفت کننده با داشتن مواد موثر، با بالا بردن گردش خون در نواحی تناسلی در ایجاد نعوظ تاثیر می گذارد.
شما می توانید با خرید این کاندوم ها از طریق فروشگاه اینترنتی محصولات و لوازم زناشویی لاولا مارکت که یک فروشگاه مجاز فروش این لوازم است اقدام به خرید کنید. برای این کار کافیست بر روی کلمه “کاندوم سفت کننده” کلیک کنید.

 

 

لینک منبع : مجله لوکان

 

ممکن است شما دوست داشته باشید