هایلایت چیست؟

آموزش هایلایت مو به ۷ تکنیک مختلف و معرفی ۱۴ فرمول رنگساژ

یکی از بهترین روش های ایجاد تنوع در مو، تکنیک هایلایت است که جذابیت چهره را چند برابر می کند. اگر بدنبال پاسخی کوتاه به سوال هایلایت چیست؟ هستید، باید بدانید که هایلایت مو به معنی ایجاد رگه های روشن لا به لای موهای تیره است. در واقع هایلایت همان رنگ کردن مو‌ها به صورت شاخه ای است.

هایلایت مو را می توان بر اساس رنگ هایی که در قسمت پایه مو و مش مورد استفاده قرار می‌گیرند، در انواع مختلفی دسته بندی کرد. روش های انجام هر یک از هایلایت‌ها نیز متفاوت است که در ادامه به شرح هر یک خواهیم پرداخت. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تمایل زیادی به هایلایت کردن مو دارید اما اطلاعات چندانی از آن ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم این آموزش هایلایت مو  را از دست ندهید.

تکنیک های هایلایت مو

اولین قدم برای هایلایت مو، آماده کردن ابزار و وسایل این کار است. اگر اولین بار است قصد دارید این کار را انجام دهید؛ پیشنهاد می‌کنیم از فروشنده لوازم آرایشی در انتخاب وسایل و رنگ مو، کمک بگیرید.

وسایل مورد نیاز: برای هایلایت کردن مو‌ها به لوازم زیر نیاز دارید

 • رنگ مو
 • پودر دکلره
 • اکسیدان
 • شامپو بنفش برای کاهش زردی یا قرمزی
 • قلم مو
 • کاسه
 • دستکش
 • مقداری فویل

 

367158 133 - هایلایت چیست؟

 

هایلایت را هم می‌توانید روی مو‌های طبیعی خودتان انجام دهید (هایلایت مو بدون دکلره) و هم می‌توانید ابتدا مو‌ها را با یک رنگ پایه به طور کامل رنگ کرده و سپس هایلایت را روی آن، انجام دهید.

برای اینکه هایلایت زیبایی داشته باشید باید یک رنگ با ۲ تا ۳ درجه روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ موی اصلی خود، انتخاب کنید. به این صورت که اگر موهایتان تیره است هایلایت روشن و اگر رنگ موی روشن دارید هایلایت تیره را برای موهایتان، انتخاب کنید. برخی افراد رنگ‌های فانتزی مثل صورتی یا بنفش را هم برای هایلایت کردن مو می‌پسندند. انتخاب رنگ کاملا سلیقه‌ای است.

چند راه برای هایلایت کردن موها وجود دارد:

۱. هایلایت مو با کلاه

در روش کلاه برای ایجاد تکه روشن در بین موها رشته‌های نازک مو از روزنه‌های کلاه بیرون آورده شده و توسط رنگ مو مورد نظر مشتری مو رنگ می‌شود. سپس این رنگ‌ها پاک شده و کلاه برداشته می‌شود و بدین ترتیب موهای هایلایت شده به صورت نامنظم و زیبا در لابه لای موهای تیره خودنمایی خواهند کرد.

 

%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA %D9%85%D9%88 %D8%A8%D8%A7 %DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%87 - هایلایت چیست؟

 

۲. هایلایت مو با فویل

این مدل از هایلایت مناسب موهای رنگ شده با پایه ۶ به بالا می‌باشد. مراحل انجام هایلایت مو با فویل به شرح زیر خواهد بود.

مرحله اول: دکلره کردن مو

برای دکلره کردن مو باید مو‌ها کاملا خشک و تمیز باشند. ابتدا قسمت‌هایی از مو را که قرار است هایلایت شوند را مشخص کنید. بهتر است برای این کار مو‌ها را تقسیم‌بندی کنید: موهای جلوی سر ۳ قسمت و پشت سر ۴ قسمت.

367160 585 - هایلایت چیست؟

حالا با شانه دم باریک قسمت‌های مورد نظر را به صورت زیگزاگی جدا کنید (قطر مو نباید بیشتر از نیم سانتی‌متر باشد). سپس یک ورق فویل باریک و بلند را در زیر آن‌ها قرار دهید تا مواد دکلره به قسمت‌های دیگر مو نرسد.

 

%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA %D9%85%D9%88 %D8%A8%D8%A7 %D9%81%D9%88%DB%8C%D9%84 - هایلایت چیست؟

 

برای دکلره کردن به پودر دکلره مو، نیاز دارید. به طور کلی پودر‌های دکلره به دو صورت “آبی” و “سفید” هستند. پودر دکلره سفید برای مو‌های حساس، ضعیف و رنگ شده و پودر دکلره آبی برای مو‌های ضخیم و تیره با مقاومت بالا، استفاده می‌شود. مواد مخصوص دکلره را با توجه به دستورالعملی که روی بسته‌بندی آن نوشته شده است، آماده کنید. همچنین از پودرهای مخصوص فویل استفاده کنید، این پودرها کف نمی‌کند ولی در عین حال کار روشن کردن موها را انجام می‌دهند.

 

367159 252 - هایلایت چیست؟

 

کاغذ فویل را به شکل مستطیل به اندازه ۵ سانتی‌متر از طول و عرض موها بیشتر بریده، لبه جلوی کاغذ فویل را برای استحکام بیشتر حدود ۲ سانتی‌متر تا بزنید، سپس موها را روی کاغذ فویل قرار داده و اطراف ریشه‌های مو را با یک لایه نازک پنبه بپوشانید.

اکنون به آرامی رشته‌هایی از مو را که قبلا جدا کردید؛ به مواد دکلره آغشته کنید. مواد دکلره را از نیم سانتی‌متری پوست سر به مو‌ها بزنید. (مواد دکلره را زیاد نزدید چون باعث نشتی به موهای زمینه خواهد شد.)

بعد از آن لازم است تا مو‌های دکلره شده را با فویل پوشش دهید تا رنگ مو‌ها به پایه برسد. برای این کار، کاغذ فویل را روی مو‌ها تا کنید. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه مو‌های خود را چک کنید؛ اگر مو‌ها روشن شده بودند، یعنی فرآیند دکلره شدن مو‌ها به طور کامل انجام شده است. اما اگر هنوز مو‌ها به طور کامل روشن نشده بود باز هم کمی زمان دهید تا مو‌ها به طور کامل به رنگ پایه برسند.

 

367161 963 - هایلایت چیست؟

 

مرحله دکلره کردن مو بسیار حساس است. به طوری که اگر غافل شوید، مو از بین می‌رود. به همین دلیل هنگام دکلره به طور مداوم باید مو را کنترل کنید و مقاومت مو را بسنجید؛ اگر تکه‌ای از مو را جدا کردید و کشیدید و کش آمد بلافاصله باید مو را بشویید، زیرا مو دیگر مقاومت ندارد و مکث بیشتر باعث سوختگی و پوسیدگی مو می‌شود. به طور کلی دکلره نباید بیشتر از ۴۵ دقیقه روی مو باقی بماند.

 

367162 469 - هایلایت چیست؟

 

مرحله دوم: شستشوی موهای دکلره شده

پس از چک کردن مو‌ها و رسیدن به رنگ مورد نظر، نوبت به شستن مو‌ها می‌رسد. مو‌های دکلره شده را به آرامی و بدون تماس با سایر مو‌ها به طور کامل، شستشو دهید. برای اینکه مو‌های دکلره شده زرد یا نارنجی نشوند؛ بهتر است آن را با شامپو بنفش بشویید. شامپو را روی مو‌ها بزنید ۲ تا ۳ دقیقه صبر کنید و سپس موهایتان را آبکشی کنید.

در این روش پس از برداشتن فویل‌ها تکه‌های روشن مو به شکلی کاملا منظم و خط کشی شده می‌باشد.

 

367163 439 - هایلایت چیست؟

 

مرحله سوم: هایلایت کردن مو

حال رسیدیم به اصل ماجرا که همان هایلایت کردن موهاست. برای این کار رنگ موی مورد نظر خود را آماده کنید. مو‌های دکلره شده را جدا کرده و یک فویل تمیز و باریک زیر مو‌ها قرار دهید و سپس با یک فرچه تمیز مو‌ها را به رنگ مو، آغشته نمایید. دقت داشته باشید که رنگ مو به تمام تار‌های مو آغشته شود و هیچ قسمتی از مو سفید باقی نماند.

در نهایت مو‌های رنگ شده را درون فویل بپیچید تا به خوبی رنگ بگیرند. این کار را برای تمام قسمت‌های دکلره شده موها، انجام دهید. ۳۰ دقیقه صبر کنید و مو‌ها را چک کنید و در صورت نیاز باز هم به آن زمان دهید تا مو‌ها به خوبی رنگ بگیرند. زمانی که مو‌ها به رنگ دلخواه درآمد؛ فویل‌ها را از روی مو باز کنید و مو‌ها را به خوبی، شستشو دهید.

 

367165 303 - هایلایت چیست؟

 

مرحله چهارم: خشک کردن و حالت دهی مو

برای اینکه یک هایلایت زیبا خود را به خوبی نشان دهد لازم است تا موها با سشوار حالت‌دهی شوند. پس از اینکه موها را به خوبی شسشو دادید، با حرارت سشوار آن‌ها را کاملا خشک کرده و حالت دهید. حال شاهد یک هایلایت زیبا بر روی موهای خود هستید.

 

367164 720 - هایلایت چیست؟

 

۳. تکنیک بالیاژ

بالیاژ مو یکی از جدیدترین متد‌های هایلایت مو است که بدون استفاده از فویل و بیشتر با استفاده از دست، انجام می‌شود. به این روش نقاشی مو نیز گفته می‌شود. این روش کم دردسر است و خیلی نیاز به مراقبت یا مراجعه زود به زود به آرایشگاه ندارد. بالیاژ بر روی مو‌های بلند جلوه خاصی داشته و زیبایی آن‌ها را دوچندان می‌کند.

در این روش مو‌ها به صورت آزادانه رنگ می‌شوند به این صورت که رنگ مو در قسمت ریشه دارای رنگ تیره است و در قسمت ساقه و نوک مو به روشن‌ترین رنگ خود می‌رسد؛ بنابراین مزیتی که دارد این است که با گذشت زمان و نیز رشد موها، ریشه مو‌ها کمتر دستخوش تغییر می‌شود و ظاهر بدی پیدا نمی‌کند. در اصل در روش بالیاژ قسمت‌های بالای مو (ریشه‌ها) تیره‌تر و قسمت‌های پایین روشن‌تر است. همین ویژگی باعث شده است که عده زیادی این روش هایلایت مو را به سایر روش‌ها، ترجیح دهند.

در بالیاژ شما آزادی عمل زیادی دارید و می‌توانید هر قسمتی از موهایتان را که دوست دارید به دلخواه، رنگ کنید.

برای انجام بالیاژ مو به پودر دکلره، اکسیدان، برس و کاسه رنگ مو نیاز دارید. همانند آنچه که در قسمت قبل گفته شد، باید مو‌ها را دسته‌بندی کرده و به دلخواه برخی قسمت‌ها را دکلره کنید با این تفاوت که اینجا دیگر خبری از فویل نیست. در اینجا باید مو‌ها را به صورت کج جدا کنید و با برس رنگ به صورت نامنظم مو‌ها را به مواد آغشته کنید. در نهایت رنگ مورد نظر را باید روی مو‌های دکلره شده، اعمال کنید.

برای داشتن هایلایتی زیبا باید شکل V را روی هر قسمت کوچک از مو در آورید؛ یعنی بین بالای هر قسمت هایلایت شده باید حدود ۳ سانتی‌متر فاصله داشته باشد. (برای داشتن یک بلوند زیبا، آرایشگر شکل V را روی هر قسمت کوچکی از مو در می‌آورد. از پشت گردن شروع کرده و به سمت جلوی سر می‌آید. یک حالت V مانند که روی ریشه ها رنگ پایه می‌گذارد)

دقت کنید در قسمت نوک ساقه همه مو‌ها کاملا به مواد آغشته شوند. برای اینکه مطمئن شویم رنگ به تمام قسمت‌های پائین مو رسیده است و مو کاملا به رنگ آغشته شده است، می‌توانیم با دست ماساژ دهیم. میزان آغشته کردن مو‌ها به مواد و فاصله از ریشه کاملا به سلیقه خودتان بستگی دارد. در نهایت همانند آنچه گفته شد با رسیدن مو‌ها به رنگ مورد نظر، مو‌ها را کامل شستشو داده و آن‌ها را به کمک سشوار خشک و حالت می‌دهیم

نکته: برای ایجاد بلوندی روشن تر، می‌توان شکل W را روی مو در آورد و هایلایت‌ها را باریک‌تر گرفت. خط جلوی موها نیز باید هایلایت شود، چون زودتر از قسمت های دیگر از بین می‌رود.

 

%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA %D9%85%D9%88 1 1 e1641709505239 - هایلایت چیست؟

 

۴. تکنیک سامبره

سامبره یکی از تکنیک های آمبره است که ترکیبی از آمبره و بالیاژ می‌باشد. این تکنیک دقیقا برخلاف روش آمبره است. در این روش ریشه موها روشن و انتهای آن تیره می‌شود. در اینباره پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفاوت آمبره و سامبره در رنگ کردن مو را در ستاره مطالعه کنید.

 

%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA %D9%85%D9%88 2 e1641709531845 - هایلایت چیست؟

 

۵. تکنیک سان لایت

به ایجاد تکه‌های بلوند روی زمینه روشن مو، سان لایت گفته می‌شود. به بیانی دیگر، لا به لای موهای روشن فرد، تکه‌هایی روشن‌تر ایجاد می‌شود. می‌توان این تکنیک را از محل رویش مو تا تاج سر نیز جدا کرده و به طور کامل دکلره کرد. این روش برای زمینه‌های تیره مو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

%D8%B3%D8%A7%D9%86 %D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA %D9%85%D9%88 - هایلایت چیست؟

 

۶. مون لایت

مون لایت درست برخلاف تکنیک سان لایت است. بدین صورت که قسمت بالای سر از محل رویش مو تا تاج سر را تیره و قسمت زیرین موها را به رنگ بلوند در می‌آورند. این روش بیشتر در بین هنرپیشه‌های صنعت مدلینگ و سینمای تجاری کاربرد دارد.

 

۷. کالر ملتینگ

در روش کالر ملتینگ از سه یا چند رنگ برای ایجاد سایه روشن و موج دار کردن موها استفاده می‌شود. تیرگی یا روشنی موها در این مدل کاملا آزاد بوده و می توان در هر بخشی این کنتراست را ایجاد کرد. خانم‌های جوان و افرادی که از مدل‌های تکراری خسته شده‌اند، از این مدل استقبال بسیاری به عمل می‌آورند.

 

%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA %D9%85%D9%88 3 e1641634631348 - هایلایت چیست؟

 

آموزش هایلایت مو در منزل

در قسمت‌های بالاتر، تکنیک فویل و بالیاژ را به صورت کلی توضیح دادیم؛ اما اگر روش های دیگر را برای هایلایت مو انتخاب کرده‌اید، اصول کلی هایلایت کردن به این گونه است:

 • برای هایلایت کردن موها ابتدا کل مو را به زمینه دلخواه رنگ می‌کنیم (می‌توانید روی موهای طبیعی خودتان هم هایلایت را انجام دهید).
 • سپس قسمت‌هایی از مو را بصورت دلخواه جدا می‌کنیم. این جداکردن به نوع هایلایتی که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد: مش کلاهی یا تکه‌ای، تکنیک بالیاژ یا فویل و…
 • پس از انتخاب روش هایلایت کردن موها، آنها را تقسیم بندی کنید.
 • سپس قسمت های جدا شده را دکلره کنید و در چند مرحله مو را به پایه مورد نظر می‌رسانیم.
 • توجه کنید که اگر مو ضعیف باشد خیلی زود استحکام خود را از دست داده و از بین می‌رود. ولی هرچه پایه مو بالاتر رود مو روشنتر شده و در نهایت بی رنگ می‌شود که در این صورت رنگساژ مورد استفاده خیلی زیباتر بدست می‌آید.
 • پس از شستن مواد دکلره از روی مو، پایه رنگ را چک کرده و اگر هنوز به پایه دلخواه نرسیده بود و مو مقاومت داشت باز هم عمل بی‌رنگ کردن را تکرار می‌کنیم.
 • در نهایت موها را شسته و نم آن را می‌گیریم.
 • سپس رنگساژ مورد نظر را بصورت فرمول‌های زیر مخلوط کرده و به کل سر می‌زنیم.
 • این کار را از پشت سر انجام می‌دهیم. موها را کاملا ماساژ داده و تمام تارهای مو را به رنگ آغشته می‌کنیم.
 • پس از ۱۵ دقیقه آنرا چک می‌کنیم اگر رنگ دلخواه بدست آمده بود آن را با آب ولرم شستشو می‌دهیم.

 

%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA %D9%85%D9%88 4 - هایلایت چیست؟

 

چگونه رنگساژ کنیم؟

به رنگی که بعد از دکلره کردن روی موها می‌زنیم رنگساژ می‌گوییم. برای تهیه رنگساژ یک‌چهارم از تیوپ رنگ مورد نظر را انتخاب کرده و اکسیدان و آب را به صورت یک به یک با رنگ مخلوط کرده تا به شکل ماست خیلی شل در بیاید.

برای شل‌تر شدن مخلوط می‌توانید آب بیشتری اضافه کنید؛ رنگساژ را روی موی خیس زده و بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه بشویید. اگر رنگساژ در ۵ دقیقه هم جواب داد، می‌توانیم مو را بشوییم. نحوه زدن رنگساژ روی مو مانند شامپو زدن است.

 1. فرمول رنگساژ زیتونی: رنگ M۸ زیتونی ۱/۴ تیوپ (ده سانت) + ۳۰ الی ۵۰ CC اکسیدان شماره ۱ بر روی پایه ۸
 2. رنگساژ خاکستری: رنگ  A۸ خاکستری ۱/۴ تیوپ (ده سانت + ۳۰ الی ۵۰ CC اکسیدان شماره ۱ روی پایه ۹
 3. رنگساژ طلایی: رنگ G۹ طلایی ۱/۴ تیوپ + ۱ قرص + ۳۰ الی ۵۰ CC  اکسیدان شماره ۱ روی پایه ۹
 4. رنگساژ کرم (کاهی): رنگ N۹ یا بلوند خیلی روشن + ۳۰ الی ۵۰ CC اکسیدان شماره ۱ روی پایه ۹
 5. کرم دودی: C۸ و ۱۰٫۰ با اکسیدان ۶ روی پایه ۹ دکلره
 6. کرم چرک: ۹٫۱۶ مارک ویلا با اکسیدان ۶ روی پایه ۹ دکلره
 7. کرم نخودی: ۱۰٫۱۳ ویلا با اکسیدان ۶ یا N۸ با اکسیدان ۶ روی پایه ۹
 8. نسکافه ای: ۸ شکلاتی با اکسیدان ۶ روی پایه ۹ دکلره
 9. کنفی: C۷ و بژ ۷ با اکسیدان ۶ روی پایه ۹ دکلره
 10. ماسه ای: ۶٫۳۲ با اکسیدان ۶ روی پایه ۷ دکلره
 11. خاکی: N۷ و کمی شکلاتی ۶ با اکسیدان ۶ رو پایه ی ۸-۹۹ دکلره
 12. عروسکی: ۱۲٫۸ پادینا با اکسیدان ۶ روی پایه ۹ دکلره
 13. پیازی: t۱۰ با اکسیدان ۶ روی پایه ۹ دکلره
 14. زیتونی دودی: C۸ و m۷ با اکسیدان ۶ روی پایه ۹ دکلره

 

%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA %D9%85%D9%88 5 e1641634670394 - هایلایت چیست؟

 

انتخاب رنگ هایلایت متناسب با رنگ پوست و مو

آرایشگران ماهر همیشه روی این نکته تاکید دارند که رنگ مویی را انتخاب کنید که دو درجه روشن تر یا دو درجه تیره تر از رنگ پوست تان باشند. با رعایت این اصل، زیبایی بیشتری به چهره خود خواهید داد.

افرادی که دارای پوست سبزه و گندمی هستند، چنانچه از رنگ های خیلی روشن مثل بلوند استفاده کنند، نه تنها موهای خود را زیباتر نکرده‌اند، بلکه جذابی چهره خود را نیز از بین برده‌اند. برای جلوگیری از پیش آمدن این موضوع، به هماهنگی رنگ هایلایت با پایه موها و پوست خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. تضاد خیلی زیاد بین رنگ هایلایت و رنگ موی اصلی به هیچ عنوان موجب زیبایی کار نخواهد شد.

همواره به این نکته توجه داشته باشید که هماهنگی موی سر با فصل نیز می‌تواند در زیبایی و دوام رنگ مو و هایلایت بسیار موثر باشد. از آنجایی که در تابستان گرمای هوا بسیار زیاد است، بهتر است رنگ روشنی را برای هایلایت خود انتخاب کنید. در زمستان نیز به دلیل سردی هوا، رنگ های تیره‌تر مناسب‌تر خواهد بود.

 

نکاتی که در ارتباط با هایلایت کردن مو باید بدانید

 • هایلایت مو با هر روشی که باشد، موها را خشک می‌کند، بنابراین برای حفاظت از موهایتان لازم است از نرم‌کننده‌ها و شامپوهای مناسب، استفاده کنید.
 • بهتر است هیچ‌گاه ریشه موها با مواد دکلره تماس پیدا نکند. این مواد به ریشه مو آسیب می‌زند.
 • اگر در منزل فرچه برای رنگ کرده موها ندارید می‌توانید از مسواک‌های قدیمی خود برای این کار، استفاده کنید.
 • دکلره برای موهای نازک و حساس باید با دقت بالایی انجام شود تا از سوختن مو جلوگیری شود.

 

367166 731 - هایلایت چیست؟

 

سخن آخر

قبل از هایلایت کردن، موهای خود را از هر گونه مواد شیمیایی پاک کنید و سعی کنید هیچ گونه ماسک، ژل، سرم گیاهی، تقویت کننده و … روی موهایتان نباشند.

سعی کنید پیش از مراجعه به سالن های زیبایی، رنگ موی مورد نظر خود را انتخاب کنید تا کارتان زودتر انجام شود. البته مشورت با آرایشگر نیز می تواند بسیار مفید واقع شود. اما دیدن انبوهی از رنگ موها در ژورنال موجب سر در گم کردن شما خواهد شد. اگر قصد کوتاه کردن موهای خود را دارید، حتما این کار را پیش از هایلایت انجام دهید.

حال که آموزش هایلایت مو را خواندید، باید ذکر کنیم که موهای رنگ شده و هایلایت شده نیاز به مراقبت های بیشتری نسبت به موهای طبیعی دارند. استفاده از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده، نرم کننده، ماسک مو، استفاده از شامپوهای عاری از سولفات و … از جمله این مراقبت ها هستند. در این زمینه خواندن مقالات «طرز تهیه ماسک عسل برای زیبایی پوست و مو» و «روغن زیتون برای پرپشت شدن مو؛ مزایا و روش استفاده» و تفاوت لولایت و هایلایت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

لینک منبع : مجله لوکان

ممکن است شما دوست داشته باشید